Драматичен спад на туристи в София - едва 5 000 през април
България 18.05.2020 13:54
Драматичен спад на български и чужди туристи в София се отчита през месеците на извънредното положение у нас. През април общо 5015 туристи са посетили столицата, а от 1 до 17 май - 3463. Това съобщи директорът на общинското предприятие "Туризъм" Иво Маринов на заседание на транспортната комисия към СОС.
За сравнение през април 2019 г. регистрираните туристи в София са били 112 356, а през май 2019 г. - 127 875.
Иначе преди пандемията - през януари туристите в града са били 75 173, а през февруари - 76 052 - според данните за броя на регистрираните в настанителната база в столицата. През март броят на регистрираните гости в София е 29 016.
Туристическият сектор заема около 3% от икономиката на София, а пряко заетите в него са 35 000 - 40 000 души. Секторът е сред най-пострадалите от пандемията. Очакваният спад на приходите на различните оператори е между 50 и 80%. Конгресният туризъм върви към почти нулева година. Двата 5-звездни хотела в София вече са готови, но откриването им се отлага, тъй като ситуацията с туризма все още не е ясна и процесите са динамични, обясни Маринов.
Общинското предприятие "Туризъм" ще започне преговори с авиокомпаниите, след като възстановят полетите си, за стартиране на рекламна кампания. Идеята е София да се рекламира като сигурна дестинация за почивка заради ниския брой на заболелите, уточни Маринов.
Като средносрочни мерки се планира кампания в съседните държави за привличане на туристи, а дългосрочните предвиждат това да се направи и в по-далечни дестинации.
За сравнение през април 2019 г. регистрираните туристи в София са били 112 356, а през май 2019 г. - 127 875.
Иначе преди пандемията - през януари туристите в града са били 75 173, а през февруари - 76 052 - според данните за броя на регистрираните в настанителната база в столицата. През март броят на регистрираните гости в София е 29 016.
Туристическият сектор заема около 3% от икономиката на София, а пряко заетите в него са 35 000 - 40 000 души. Секторът е сред най-пострадалите от пандемията. Очакваният спад на приходите на различните оператори е между 50 и 80%. Конгресният туризъм върви към почти нулева година. Двата 5-звездни хотела в София вече са готови, но откриването им се отлага, тъй като ситуацията с туризма все още не е ясна и процесите са динамични, обясни Маринов.
Общинското предприятие "Туризъм" ще започне преговори с авиокомпаниите, след като възстановят полетите си, за стартиране на рекламна кампания. Идеята е София да се рекламира като сигурна дестинация за почивка заради ниския брой на заболелите, уточни Маринов.
Като средносрочни мерки се планира кампания в съседните държави за привличане на туристи, а дългосрочните предвиждат това да се направи и в по-далечни дестинации.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:28 Експерти към управляващите: Скъсайте този бюджет! Пишете нов
- 10:20 Започна разследване срещу Урсула фон дер Лайен заради таен чат със Зеленски
- 10:12 The Pundit: Вашингтон лансира Николай Младенов като кандидат за генерален секретар на ООН
- 10:05 Цената на петрола продължава да пада
- 09:57 Бившият директор на кадастъра във Варна: Исканията за нанасяне на сградите са внесени през 2023 г.
- 09:49 Депутатите обсъждат на второ четене Закона за съдебната власт
- 09:41 Шефът на НСО на изслушване в Комисията за контрол над службите за сигурност
- 09:33 Людмила Петкова: Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката