Законодателен вакуум разрешава днес работата на молове, фитнеси и ясли

България 13.05.2020 12:43

Фитнеси и молове днес могат да работят. Могат да отворят заведенията на открито. Може да отворят врати и училища, и детски градини. Това става възможно, защото от днес България не е в извънредно положение. Заповедите на здравния министър, с които бяха налагани ограничения от днес нямат законово основание, обясняват юристи.

Те бяха във връзка именно с обявеното извънредно положение. Властта реши да отмени извънредното положение, за да се успокои психологически обществото. За да се налагат противоепидемични мерки обаче вчера депутатите окончателно приеха промени в Закона за здравето, с които Министерски съвет ще обявява епидемична обстановка по предложение на здравния министър и така държавата ще разполага със законов механизъм да налага ограничения във връзка с недопускане разпространението на заразата.

Законът обаче все още не е обнародван и следователно няма законов механизъм, по който да бъдат налагани ограничителни мерки, според юристите. Този законодателен вакуум означава, че днес гражданите могат и да не носят маски в градския транспорт , а всяка наложена им глоба ще е незаконна, тя може да бъде обжалвана в съда и категорично няма да издържи пред Темида.

Гласуваните вчера поправки в Закона за здравето трябва да бъдат обнародвани от държавния глава. По информация на News.bg обаче законът все още не е входиран в деловодството на президентството. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355