Матури през първата седмица на юни и външно оценяване през третата предвижда Вълчев
България 03.05.2020 10:55
Не може да очакваме, че до седмици епидемията ще стихне. Това, което не може да се случи в дигитална среда, ще се проведе в класните стаи и в университетските аули. Това заяви пред БНР министърът на образованието Красимир Вълчев.
По негови думи трябва да бъдем предпазливи в предстоящите седмици дори и при подобрение в ситуацията.
Според Вълчев там, където има най-много кандидати за едно място, е удачно изпитите да се проведат на място. Такъв бил случаят с медицината.
Той посочи, че окончателните дати за изпитите ще бъдат обявени в понеделник. Министърът обаче изрази предположение, че държавните зрелостни изпити ще се проведат през първата седмица на юни, а националното външно оценяване - през третата седмица на юни. Той бе категоричен, че това няма да забави издаването на документите за кандидатстване във висшите училища.
Вълчев заяви, че със сигурност на изпитите ще се включва материал и от дистанционното обучение.
По данни на министъра тази седмица близо 30 деца от 7 и 12 клас са били под карантина. Той прогнозира, че по време на матурите и оценяването вероятно между 20 и 30 деца може да бъдат възпрепятствани да проведат изпити. Единият вариант е по същото време, но в други условия те да положат изпитите, другият вариант, особено за дванадесетокласниците, е да се явят на втора сесия в края на август, обясни просветният министър.
Той бе категоричен, че външното оценяване след 4 и след 10 клас е необходимо. Причината по негови думи била, че е важно да се анализират образователните дефицити на учениците.
За близо 75% от учениците дистанционното образование е по-интензивно в сравнение с присъствената форма, подчерта той. /news.bg
По негови думи трябва да бъдем предпазливи в предстоящите седмици дори и при подобрение в ситуацията.
Според Вълчев там, където има най-много кандидати за едно място, е удачно изпитите да се проведат на място. Такъв бил случаят с медицината.
Той посочи, че окончателните дати за изпитите ще бъдат обявени в понеделник. Министърът обаче изрази предположение, че държавните зрелостни изпити ще се проведат през първата седмица на юни, а националното външно оценяване - през третата седмица на юни. Той бе категоричен, че това няма да забави издаването на документите за кандидатстване във висшите училища.
Вълчев заяви, че със сигурност на изпитите ще се включва материал и от дистанционното обучение.
По данни на министъра тази седмица близо 30 деца от 7 и 12 клас са били под карантина. Той прогнозира, че по време на матурите и оценяването вероятно между 20 и 30 деца може да бъдат възпрепятствани да проведат изпити. Единият вариант е по същото време, но в други условия те да положат изпитите, другият вариант, особено за дванадесетокласниците, е да се явят на втора сесия в края на август, обясни просветният министър.
Той бе категоричен, че външното оценяване след 4 и след 10 клас е необходимо. Причината по негови думи била, че е важно да се анализират образователните дефицити на учениците.
За близо 75% от учениците дистанционното образование е по-интензивно в сравнение с присъствената форма, подчерта той. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:02 ЕС е готов да предостави помощ на Венецуела след земетресенията
- 17:55 Туск към поляците и украинците: Нужно е зачитане на историческата "истина и взаимно уважение"
- 17:47 ОбС Варна намали с 50% средства за проектиране на детски площадки заради съмнения за завишени цени
- 17:42 Николай Василев:Този бюджет си е свинщина
- 17:39 Иззеха 240 кг говежда лой без документи на ГКПП "Капитан Андреево"
- 17:35 Фискалният съвет за Бюджет 2026: Против сме държавните служители да се компенсират за осигуровките
- 17:31 Парламентът реши: Директорът на НСлС вече няма да е и заместник-главен прокурор
- 17:29 КС реши: Противоконституционно е България да бъде в Съвета на Тръмп