Кога ще утихне заразата? Наши учени казват - 19 юни

България 01.05.2020 14:54

По математическия модел SIR са правени прогнозите за различните страни в сингапурското проучване

Бурен интерес на сайта на “24 часа” предизвика публикацията “Къде кога ще утихне заразата” за изчисления на учени в Сингапур за 85 страни. България обаче не е в списъка, а всички съседки ги има.

Проучването е на Лабораторията за иновации, управлявани от данните към Сингапурския университет за технологии и дизайн (SUTD).

В лабораторията работят 17 учени. “24 часа” написа електронна молба за повече информация. На сайта на лабораторията предлагат при заявка от дадена страна и тя да бъде включена в мониторинга.

Учените правят анализ на голям обем данни и използват математическия модел SIR, в чиито уравнения влизат хората, които са податливи на заболяването, заразените и възстановилите се.

Според прогнозата например Северна Македония ще се справи със заразата на 17 юни, а Гърция - на 12 юли.

Авторите предупреждават, че в мониторинга им може да има грешки заради непрестанната промяна на ситуацията във всяка страна. Те предупреждават и че прекален оптимизъм е рисков.

“24 часа” се свърза за коментар и прогноза с български учени - проф. Николай Витанов от БАН, който прави математическите модели за Националния оперативен щаб, и с икономистите от БАН, които неодавна оповестиха три сценария за развитие на кризата у нас.

Проф. Николай Витанов: Между 6 и 19 юни, ако спазваме мерките

“Няма да влизам в подробности, но в тези модели е важно как ще се сложат параметрите. Ние също имаме такива изчисления, но с по-сложни модели”. Така проф. Николай Витанов, който прави математическите модели за Националния оперативен щаб, коментира прогнозите на екипа от Сингапур.

“Не мога да коментирам числа, но нали се сещате какво беше второто нещо, което казах на 19 март. То беше: СПАЗВАЙТЕ МЕРКИТЕ и след два и половина - три месеца ще сме приключили с медицинската част на кризата. Като сметнете от 19 март два и половина - три месеца, се получава между 6 и 19 юни. Значи някъде около датите на Хърватия и на Северна Македония. Но това е само при условие, че мерките се спазват”, каза проф. Витанов.

Според него моделът, използван от Сингапур, е в сила, когато няма държавна намеса с ограничителни мерки, а епидемията се оставя да се развие, докато стигне своя пик.

“При нас в България обаче имаше масивна държавна намеса и това увеличи съпротивителните сили на обществото. А когато има масивна държавна намеса, епидемията “диша на пресекулки”.

Според проф. Витанов другата опасност е при завръщащите се от западни страни хора, сред които има заразени. “Ние имаме голям късмет, че екипите на районните здравни инспекции успяват да хванат веднага възникналите огнища в страната и да ги ограничат. Защото в Западна Европа епидемията се вихри”, посочва математикът.

Според него с мерките в България “си купуваме време", защото се очаква в следващите месеци не толкова заради идващото топло и слънчево време, но и с повишаване на естествения имунитет на хората да се ограничи развитието на епидемията. А после трябва да дойдат химиците и биолозите, на които се надяваме да открият лекарство или ваксина срещу вируса, припомни проф. Витанов.

Математикът добави, че ако се спазват дисциплинирано мерките, посочени от щаба, има надежда през юли и август да се ходи на море.

Доц. д-р Виктор Йоцов: Вероятно не сме в проучването, защото у нас случаите са малко

Прогнозата на учените от Сингапурския университет за технологии и дизайн за това къде кога ще утихне заразата ми се струва несериозна и много условна, по-реалистично е да се посочи не дата, а период.

Това каза доц. Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН. Той е един авторите на доклада, според който най-вероятният сценарий у нас е пик на болестта в края на юни - средата на юли.

Според него у нас сякаш няма ясна картина на заболяването заради малкия брой тестове.

“Когато у нас правим сравнения с други страни в пандемията, се акцентира най-много на смъртните случаи. Слава богу, при нас те са малко - 66. Но с толкова малко данни какво може да се направим? И предполагам, че една от причините да не присъстваме в това проучване, е именно тази”, каза доц. Йоцов.

В нашите три сценария за това кога България ще излезе от пандемията изрично казахме, че това зависи от продължителността на ограничителните мерки - това ни интересува като икономисти. Когато чрез такива мерки се потиска разпространението на заразата, се стига до едно дълго плато, а не до пик в развитието и?. Според мен това искаме да постигнем - дълъг период, два месеца с ниска заболеваемост, за да не претоварваме здравната система. А през лятото, когато е топло, да поразхлабим мерките - това са ни надеждите, каза доц. Йоцов. /24chasa.bg

Припомняме, че от 13 март 2020 година на територията на Република България е въведен режим на извънредно положение, целящ ограничаването на разпространението на коронавирусна инфекция и заболяването, наричано COVID-19. Със заповед на министъра на здравеопазването са въведени редица ограничителни мерки в социалния и икономическия живот. Стриктното спазване на указанията на експертите и Националния кризисен щаб ще предотврати разрастването на епидемията. 
Пазете себе си и се грижете за близките си!

Спазвайте хигиенните предписания и помнете:
- избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица;
- избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни;
- прилагайте общите хигиенни правила по отношение на хигиената на ръцете и хигиената на храната;
- измивайте ръцете си със сапун и вода ИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа преди хранене, след използване на тоалетната и след всеки контакт с животни;
- избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения


Останете си у дома!
CHF CHF 1 1.99554
GBP GBP 1 2.27467
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.61747
USD USD 1 1.81162