За регистър на нормативните актове, издавани в извънредното положение настоява Петър Славов
България 21.04.2020 11:55
"До второ нареждане" е термин от времето на народната милиция. Той звучи смущаващо за държава членка на Европейския съюз, заяви пред БНР юристът Петър Славов.
Той открива формулировки като: "до второ нареждане" в актове, издавани преди 10 ноември 1989 година, на народната милиция. "Надявам се, че не ни връщат с подобен подход към онези времена", коментира Славов.
Славов настоява да се създаде регистър на нормативните актове, издавани по време на извънредното положение. Целта е: "да са ясни и достъпни за хората".
Той открива формулировки като: "до второ нареждане" в актове, издавани преди 10 ноември 1989 година, на народната милиция. "Надявам се, че не ни връщат с подобен подход към онези времена", коментира Славов.
Славов настоява да се създаде регистър на нормативните актове, издавани по време на извънредното положение. Целта е: "да са ясни и достъпни за хората".
"А не да четете в една заповед - "с нея отменям точка 9 от предходната", след това се появява нова заповед - "създавам нова точка 12" и вие наистина се чудите вече кое действа и кое не действа", пояснява мотивите си юристът-реформатор.
Той е категоричен, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват, но те трябва да са ясни и с ясен срок на приложение, а не до второ нареждане, включително до устно разпореждане.
Юристът е категоричен, че постоянно заливащите ни заповеди, инструкции, указания, идващи от представители на властта и свързани с извънредното положение, стават сериозен проблем.
"В една правова държава не е нормално на брифинг вечерта да обявяваш мерки от такъв характер, че затваряш града след малко, а въпросната заповед, с която въвеждаш тези мерки, да я няма никъде налична и хората да не могат да се запознаят с нея", посочи още Петър Славов.
Вместо да се качват в мрежата всички брифинги от последните седмици, да се качват нормативните актове, до които гражданите да имат достъп. /БНР
Той е категоричен, че противоепидемичните мерки трябва да се спазват, но те трябва да са ясни и с ясен срок на приложение, а не до второ нареждане, включително до устно разпореждане.
Юристът е категоричен, че постоянно заливащите ни заповеди, инструкции, указания, идващи от представители на властта и свързани с извънредното положение, стават сериозен проблем.
"В една правова държава не е нормално на брифинг вечерта да обявяваш мерки от такъв характер, че затваряш града след малко, а въпросната заповед, с която въвеждаш тези мерки, да я няма никъде налична и хората да не могат да се запознаят с нея", посочи още Петър Славов.
Вместо да се качват в мрежата всички брифинги от последните седмици, да се качват нормативните актове, до които гражданите да имат достъп. /БНР
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:32 София ще разполага с финансова рамка от €1,523 млрд. За какво ще се харчат?
- 19:24 Съдът във Варна назначи техническа експертиза по делото срещу зелената зона за паркиране
- 19:16 Тираджията, помел кола на "Тракия", е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост
- 19:09 Слънчево, в низините - горещо в следващите дни
- 19:02 77-годишният Лайънъл Ричи прекъсна концерт след като се почувствал зле сцената
- 18:54 Връзват възнагражденията на висши длъжности към замразените депутатски заплати
- 18:47 Разкриха единственото условие към гостите на сватбата на Тейлър Суифт и Травис Келси
- 18:39 Най-малко 48 души са се удавили в опит да се спасят от жегите във Франция