Ген. Мутафчийски: Нямаме чудодейно лекарство, но се справяме!
България 07.04.2020 17:50
Според генерала не е моментът да си правим експерименти с отхлабване на мерките
Тестваме толкова, колкото средно в цяла Европа. Другите държави правят около 2 000 – 2 500 теста на милион население, с малки изключения. Това каза началникът на ВМА и председател на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски на брифинг в Министерски съвет, предаде БГНЕС.
„Ще бъде любопитно да видим как в Китай се справят със ситуацията след отпускане на мерките, защото те все пак са два месеца преди нас в тази ситуация. Веднага щом се покаже тенденция, че в България нещата са овладени, бихме могли да предложим отхлабване на мерките и то в порядък, в който би се следвала логика, която не застрашава от втори пик. В България не се случват зловещи неща и това е благодарение на това, което се е направило досега. Ние приехме, че БЦЖ ни пази, може би ни пази по някакъв начин, но това не е доказано. Лекарство няма. Нямаме чудодейно лекарство, но се справяме“, заяви той.
Ген. Мутафчийски обясни, че не е моментът да си правим експерименти с отхлабване на мерките, тъй като не се знае дали вследствие на това няма да последва лоша изненада.
"Не бъркайте заявените с изпълнените намерения, защото и в Австрия са заявени, но откога? От 1 май. А сега сме 7 април", посочи той.
Ген. Мутафчийски е категоричен, че на този етап, въпреки всички трудности, страната ни се справя с предизвикателството.
Той припомни, че са спрени всички планови дейности в болниците, поради което те отчитат загуби. Ето защо е бил направен анализ на ситуацията. Въз основа на него Министерството на здравеопазването е взело следното решение - на всички болници и в доболничната помощ да бъде заплатено на базата на миналомесечни изкарани доходи, без да е отчетена дейността им, в размер на 85 %.
Според Мутафчийски това ще спомогне за заплащане на медикаментите, плюс заплатите на персонала.
По думите му всички работещи на първа линия в борбата срещу коронавируса ще получат допълнителни 1000 лв. Но всъщност държавата заплаща 1 560 лева, тъй като поема и осигуровките.
Мутафчийски смята, че в обществото има безпрецедентна мобилизация, която показва желанието на всички да се справим с настоящата ситуация и онова, което евентуално ни предстои.
Той се възхити и високо оцени делото на възрастна жена от Исперих, която вчера дари пенсията си на болницата в града. /БГНЕС
Тестваме толкова, колкото средно в цяла Европа. Другите държави правят около 2 000 – 2 500 теста на милион население, с малки изключения. Това каза началникът на ВМА и председател на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса ген.-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски на брифинг в Министерски съвет, предаде БГНЕС.
„Ще бъде любопитно да видим как в Китай се справят със ситуацията след отпускане на мерките, защото те все пак са два месеца преди нас в тази ситуация. Веднага щом се покаже тенденция, че в България нещата са овладени, бихме могли да предложим отхлабване на мерките и то в порядък, в който би се следвала логика, която не застрашава от втори пик. В България не се случват зловещи неща и това е благодарение на това, което се е направило досега. Ние приехме, че БЦЖ ни пази, може би ни пази по някакъв начин, но това не е доказано. Лекарство няма. Нямаме чудодейно лекарство, но се справяме“, заяви той.
Ген. Мутафчийски обясни, че не е моментът да си правим експерименти с отхлабване на мерките, тъй като не се знае дали вследствие на това няма да последва лоша изненада.
"Не бъркайте заявените с изпълнените намерения, защото и в Австрия са заявени, но откога? От 1 май. А сега сме 7 април", посочи той.
Ген. Мутафчийски е категоричен, че на този етап, въпреки всички трудности, страната ни се справя с предизвикателството.
Той припомни, че са спрени всички планови дейности в болниците, поради което те отчитат загуби. Ето защо е бил направен анализ на ситуацията. Въз основа на него Министерството на здравеопазването е взело следното решение - на всички болници и в доболничната помощ да бъде заплатено на базата на миналомесечни изкарани доходи, без да е отчетена дейността им, в размер на 85 %.
Според Мутафчийски това ще спомогне за заплащане на медикаментите, плюс заплатите на персонала.
По думите му всички работещи на първа линия в борбата срещу коронавируса ще получат допълнителни 1000 лв. Но всъщност държавата заплаща 1 560 лева, тъй като поема и осигуровките.
Мутафчийски смята, че в обществото има безпрецедентна мобилизация, която показва желанието на всички да се справим с настоящата ситуация и онова, което евентуално ни предстои.
Той се възхити и високо оцени делото на възрастна жена от Исперих, която вчера дари пенсията си на болницата в града. /БГНЕС
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница
- 18:43 Япония повишава петкратно таксите за еднократни визи за чужденци