Тиери Бретон: 1 600 млрд. евро за възстановяването на икономиката, равни права за всички

Избрано 06.04.2020 15:02

На първо място трябва да спасяваме животите на нашите сънародници, на гражданите на Европейския съюз и след това на целия свят, защото това е една планетарна криза. Това е абсолютен приоритет.

Искам да подчертая, че нито една страна в света не беше подготвена за тази пандемия, включително и Китай, който поиска помощ през януари. Ние се отзовахме и предоставихме такава помощ. Ще спечелим битката с тази пандемия, ако сме единни и солидарни континент с континент.
Първоначално, всяка една държава се занимаваше със спасяването на икономиката си по-отделно, моята задача като комисар беше да няма вътрешни граници и бариери, които започнаха да се появяват по начин, по който виждаме в момента да случва в САЩ между отделните щати.
Виждайки всички тези затворени заводи, можем да заявим, че икономическите последствия ще бъдат тежки. По тази причина всички трябва да реагират много по-бързо, отколкото през 2008 г. ЕЦБ направи това, което е необходимо с пакета от 750 милиарда евро. Страните-членки направиха също необходимото, за да могат банките да отпускат заеми на компаниите, на малкия и среден бизнес, за да има той ликвидност. Но тъй като ние не знаем, колко ще продължат последиците от тази криза, защото тя е с асиметричен характер в сравнение с всички кризи, които познаваме до момента, за това е необходимо да имаме много сериозни средства, за да посрещнем този период.
Но най-важното е да запазим всички държави в тази криза. Всички са еднакви в тази криза както страните от Севера, така и тези от Юга. Нито една от тях, никой не е в състояние сам да финансира възстановяването си, включително Германия, Нидерландия, Франция. Нито една от тях няма необходимите средства, всички те ще трябва да теглят заеми. Всяка една от тях трябва да тегли заеми при приблизително еднакви условия.
Всеки за себе си не е работещата формула. Първо и основно, защото ние сме една интегрирана икономика в рамките на ЕС. Това е най-ценното нещо, което притежаваме. Всеки един от нас изнася по около 65% в съседните държави. Нашата производствена и търговска верига е напълно интегрирана. Прави сте, когато казвате, че когато една икономика спадне, цяла Европа ще пострада. Ние сме много интегрирани помежду си. Нито една държава не може да се справи сама. Германия миналата седмица прие програма от 360 милиарда, за да финансира възстановяването на икономиката, но тя няма едно евро за този план. И тя ще трябва да тегли пълен заем за тази сума. Така е с Нидерландия, така е с Франция. Всяка една от тях ще трябва да вземе заем. Не се намираме в условията на кризата от 2008 г. Всеки ще трябва да защитава собствения си сектор.
За да тръгне възстановяването на Европа, ще са необходими 1 600 милиарда евро. Трябва да има един фонд за възстановяване и нито една страна да не бъде зарязана на произвола на съдбата.
За всички кризата е жестока и дълбока. Необходима е солидарност. Погледнете какво се случи с всеки един от нас за 1 месец. Дебати да, но разделение – не. Всеки има право да изразява своята загриженост, но вече, когато знаем сумата, която е необходима за възстановяване на икономиката ни, тогава ще намерим необходимите начини за действие. Всичко това трябва да го направям заедно.
Важно е да се прилагат най-ефективните мерки. Карантината и социалното изолиране се доказват като най-ефективни срещу разпространението на коронавируса на световно ниво. В момента се обсъжда завръщането на производството на лекарства в ЕС, което няма да бъде чак толкова скъпо заради използването на новите производствени технологии, а дори може да се окаже и по-евтино.
За щастие в ЕС ние имаме инструменти за амортизиране на последиците от кризата. Нашата система е по-различна от тази в САЩ, където наблюдаваме рязко увеличаване на безработицата. Всички държави трябва да следват примера на Германия, която директно наля пари в икономиката.
След като икономиките започнат да се възстановяват, тогава ще започнем да мислим как да връщаме тези дългове. /БГНЕС
———-
Тиери Бретон, еврокомисар по въпросите на вътрешния пазар. Текстът е част от негово интервю за телевизионния канал LCI.
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827