Коронавирус: Германия превръща най-засегнатия окръг в лаборатория

ЕС и Свят 31.03.2020 18:22

Германски учени обявиха, че ще проведат първото по рода си изследване как се разпространява коронавирусът и как може да бъде спрян. Те ще превърнат най-засегнатия район в Германия от вируса в лаборатория в реални условия, пише „Гардиън”.

Вирусът се разпространи по-широко сред 250 000 жители на Хайнсберг – окръг на провинция Северен Рейн-Вестфалия, която граничи с Холандия – в сравнение с останалата част от страната. В окръга са потвърдени 1281 души с коронавирус и 34 починали. Повече от 550 души са се възстановили от вируса до момента.

Разпространението на вируса в Хайнсберг е наричано „Ухан в Германия”, като се има предвид китайският град Ухан, откъдето тръгна разпространението на вируса през декември 2019 г.

През следващите седмици окръгът ще бъде използван от водещи вирусолози и екип от 40 студенти по медицина като лаборатория за проучване на вируса. В започналото тази сутрин изследване са избрани 1000 души, които представляват германското население като цяло.

Резултатите от изследването ще бъдат използвани за създаване на план как Германия може да се справи с вируса през следващите няколко години, обяви професор Хендрик Щрек, главен вирусолог от Бонския университет. „Това е голяма възможност за цяла Германия”, каза Щрек на среща с депутати. Той поясни, че ще съберат информация и практически съвети как да се справят с Covid-19 и как могат да спрат разпространението на вируса.

Резултатите от проучването потенциално ще окажат влияние и върху действията на други държави.

Учените ще влязат в 500 домакинства, както и в детски градини и болници, за да проучат как се разпространява инфекцията. Те също ще проверят всеки аспект от ежедневието.

С тестване на имунитета на участниците в изследването срещу Covid-19 учените също ще могат да установят какъв е процентът на непотвърдените случаи в национален мащаб.

Първите резултати се очаква да бъдат публично оповестени следващата седмица, макар че за събирането на цялата информация ще са необходими няколко седмици, а за анализирането вероятно ще отнеме месеци или години.

Щрек е изненадан, че не са предприети подобни проучвания в Китай, Австрия, Италия и Франция. Той също се надява проучването да помогне на политиците по отношение на „етичната дилема” за баланс между поддържане на прехраната и контролиране на смъртността от вируса.

В Германия има повече от 67 000 заразени с коронавирус, 682 души са починали, а над 15 000 са се възсановили.

По последни данни на Световната здравна организация по света има над 697 000 потвърдени случая, а починалите са повече от 33 000. Регистрирани са случаи в 203 държави и територии. Данните на Университет "Джон Хопкинс" показват над 800 000 случая и над 38 000 починали в 178 държави, възстановили са се повече от 170 000. /news.bg



Припомняме, че от 13 март 2020 година на територията на Република България е въведен режим на извънредно положение, целящ ограничаването на разпространението на коронавирусна инфекция и заболяването, наричано COVID-19. Със заповед на министъра на здравеопазването са въведени редица ограничителни мерки в социалния и икономическия живот. Стриктното спазване на указанията на експертите и Националния кризисен щаб ще предотврати разрастването на епидемията. 
Пазете себе си и се грижете за близките си!

Спазвайте хигиенните предписания и помнете:
- избягвайте контакт с болни хора, особено такива с кашлица;
- избягвайте посещения на пазари и места, където има живи или мъртви животни;
- прилагайте общите хигиенни правила по отношение на хигиената на ръцете и хигиената на храната;
- измивайте ръцете си със сапун и вода ИЛИ използвайте дезинфекционен разтвор на алкохолна основа преди хранене, след използване на тоалетната и след всеки контакт с животни;
- избягвайте контакт с животни, техните екскременти или изпражнения


Останете си у дома!
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822