"Индипендънт": Лондон се стреми да избегне коронавирус армагедон

ЕС и Свят 27.03.2020 10:49

Лондон, където са повече от половината от заразените в Англия, се стреми да избегне коронавирус армагедон, пише британският в. "Индипендънт".

В експоцентъра в британската столица започна работа по изграждане на временна болница с капацитет от 4000 места. Сега специалисти планират да изградят още такива болници в Обединеното кралство. Според прогнозите пикът на заразата в страната ще бъде достигнат след между 7 и 10 дни, посочва изданието. Същевременно нарастват критиките срещу премиера Борис Джонсън за отказа на Великобритания да се присъедини към европейска програма за оказване на спешна медицинска помощ в борбата срещу коронавируса. Съгласно програмата ще се оказва жизненоважна медицинска помощ под формата на оборудване с цел борба с коронавируса. "Даунинг стрийт" 10 твърди, че отказът се дължи на административна грешка. Говорител на британското правителство каза, че е имало първоначални проблеми в комуникацията във връзка с участието в програмата и Обединеното кралство е било объркано по въпроса дали му се полага участие в програмата. Тези твърдения на "Даунинг стрийт" 10 са направени въпреки уверенията на европейски представители, че Обединеното кралство може да участва в схемата, защото се намира в преходен период след Брекзит, отбелязва "Индипендънт", предава БТА.

Вестникът откроява положителната новина, че британският финансов министър Руши Сунак обеща вчера финансова помощ за самонаетите и хората на свободна практика в страната. Сунак обяви пакет от няколко милиарда британски лири в подкрепа на 3,8-те милиона самонаети, които понесоха финансов удар от кризата с коронавируса. Съгласно схемата, тези хора ще получат облагаема сума под формата на грант, като максималното й равнище ще бъде 2500 паунда на месец. Мярката беше приветствана, но се намериха и критици, които казаха, че предвиденото изплащане на сумата през юни със задна дата от три месеца, ще бъде прекалено късно за много самонаети и работници на свободна практика.

Като част от британските мерки за борба с коронавируса "Индипендънт" откроява и глобата от 960 лири за хора, които повторно нарушават разпоредбите на властите.

В. "Гардиън" съобщава, че заради заразата от коронавируса британската кралица Елизабет Втора е разговаряла по телефона с премиера Борис Джонсън, вместо да проведат традиционната си седмична среща.

Изданието също се спира върху критиките срещу правителството заради това, че е пропуснало да се включи в европейската схема за осигуряване на животоспасяваща медицинска техника, в частност апарати за обдишване. Според британския всекидневник правителството е заявило, че е пропуснало случайно краен срок за включване в схемата. Първоначално то каза, че страната полага собствени усилия в борбата и не е член на ЕС. Заради това Джонсън бе обвинен, че поставя на преден план Брекзит пред правото на хората да дишат свободно. Говорител на правителството поясни, че страната ще обмисли участие в бъдеще в подобни инициативи. Освен това страната твърди, че не е получила европейски имейл с оферта за участие в схемата. Правителството се опитва да смекчи критиките с план за самонаетите, добавя изданието и обяснява и в какво се изразява помощта за самонаетите - правителството ще плаща на тези хора облагаем с данък грант, базиран на техните предходни месечни печалби от последните три години, като отпусканата сума ще е 80 процента от тези печалби и таванът й ще бъде 2500 лири на месец. За да бъдат избрани за участие в схемата, самонаетите трябва да имат годишна печалба от по-малко от 50 000 лири.

Френският в. "Монд" пише, че епидемията във Франция сeга е засегнала всички райони, и съобщава, че от болестта, причинена от заразата, е починало и момиче на 16 години. Изданието цитира мнението на доктор Жил Пиалу, специалист по инфекциозни болести в болницата Тенон в Париж, според когото всичко ще зависи от способността на френските болници да абсорбират наплива от пациенти в реанимациите.

Вестникът се спира и върху мерките, взети в САЩ, акцентирайки върху пакета от финансови помощи за над 2 трилиона долара, според който директно за американците ще отидат 500 милиарда долара. Всеки, който получава до 75 000 долара годишно, ако е сам, а ако е част от семейна двойка, при условие че двойката получава под 150 000 долара годишно, ще получи по 1200 долара. За децата ще има по 500 долара месечно. На фона на този план бяха оповестени и обезпокоителни данни за безработните в САЩ, като за една седмица 3,283 милиона американци са се регистрирали като безработни, посочва френското издание. Това е повече, отколкото в разгара на финансовата криза от 2008 г.

Вълна от коронавирус връхлита сега САЩ, които са страната в света с най-много заразени, пише френският "Фигаро". Изданието обаче обръща внимание и на обстановката в самата Франция и съобщава, че за 24 часа жертвите са над 360, сред които и момиче на 16 години. В съседна Великобритания смъртта на млади хора, заразени с коронавирус, също потресе обществото и цитира случай с починало 21-годишно момиче.

"Фигаро" съобщава още, че френският министър на здравеопазването Оливие Веран е публикувал постановление, с което се разрешава предписване на хлороквин в болниците, ако лекарите смятат, че е нужно, и без да се чакат резултатите от клиничните изследвания, които се провеждат сега.

Отвъд океана, в. "Вашингтон пост" пише, че САЩ, които са традиционно лидери по време на кризи, сега са се самоизолирали. През това време съперници на Съединените щати правят жестове на подкрепа за други страни, поразени от коронавируса. Според анализатори САЩ губят традиционната си лидерска роля зад граница в същия момент, в който се борят да възпрат вируса у дома, допълва изданието.

В. "Ню Йорк таймс" обръща внимание на ситуацията и в САЩ, и в ЕС. Изданието цитира Марк Пиерини от центъра Карнеги Юръп, според когото сега може да се зададе един прост въпрос, а именно дали нивото на отговора на ЕС на кризата може да докаже на европейските граждани, че ЕС ще ги защитава и ще покаже солидарност. Отговорът досега е смесен. Първоначалният импулс на важни страни членки като Германия и Австрия беше да се оттеглят зад своите граници, които бяха възстановени в паниката. Въпреки нарасналите усилия от страна на Брюксел шест страни все още имат забрана за износ на медицинско оборудване, посочва още изданието, като споменава и България редом с Румъния, Полша, Чехия, Словакия и Италия. 12 държави пък издигнаха вътрешни граници и блокираха лесното транспортиране на стоки през блока, добавя вестникът.

В друга публикация "Ню Йорк таймс" пише, че САЩ водят по потвърдени случаи на зараза в света и отделните щати настояват сега за повече федерална помощ. Експерти бяха предупредили, че това може да се случи, и то стана факт вчера. САЩ са една обширна и какофонична демокрация, при която отделните щати сами определят собствената си политика, а президентът Доналд Тръмп изпраща смесени послания за мащаба на опасността и как да се води борбата с нея, което гарантира, че няма последователен, единен отговор на една сериозна заплаха за общественото здраве. Серия от неправилни стъпки и пропуснати възможности също навреди на реакцията на САЩ, като сред тях беше и неспособността да се възприеме пандемията като нещо сериозно, дори когато тя беше погълнала Китай, коментира "Ню Йорк таймс".

Вестникът отбелязва също, че на редица места в САЩ съседи си помагат, включително като купуват необходими неща на по-възрастните, комуникирайки с помощта на мобилни приложения. /БТА
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027