Водещ кардиолог в Гърция: Бездимните алтернативи са доказано по-малко вредни от цигарите

Любопитно 14.03.2020 12:58

Д-р Димитри Рихтер е президент на Съвета по клинична практика на Европейското общество по кардиология, член на Европейското кардиологично дружество и член на Американската сърдечна асоциация. Близо 20 г. е ръководител на Клиниката по кардиология в болница Euroclinic в Атина, Гърция. Д-р Рихтер е специалист по превенция и лечение на коронарна болест на сърцето и високо кръвно налягане.

Бездимните продукти могат да намалят вредата върху общественото здраве в сравнение с традиционните цигари. Това заяви водещият кардиолог в Атина д-р Димитри Рихтер в интервю за Българското национално радио. Има редица независими изследвания на учени за въздействието на бездимните алтернативи върху сърдечно-съдовата система. „От тях може да се направи извод, че функцията на кръвоносните съдове се подобрява значително при ползването на такива бездимни продукти в сравнение с пушенето. Т.е те са по-малко вредни за сърдечно-съдовата система от цигарите.“, допълни кардиологът. Д-р Рихтер е специалист по лечение на коронарна болест на сърцето, директор е на Клиниката по кардиология в болница „Юроклиник“ в Атина, Гърция от близо 20 години и оглавява Съвета по клинична практика на Европейското общество по кардиология.

Има едно единствено бездимно устройство, което е получило разрешение за продажба от Агенцията по храни и лекарства в САЩ (FDA) и това дава сигурност, че е по-малко рисково от пушенето на обикновени цигари. Потвърждава го сериозната оценка на всички научни изследвания за продукта на един от най-строгите регулатори в света, който миналата година издаде разрешение за продажба на IQOS на американския пазар. „Такъв тип преглед не сме виждали при останалите алтернативи – електронните цигари, например. Това ни дава повече сигурност, че този бездимен продукт е потенциално по-малко вреден от цигарите“.

Употребата на бездимни продукти в комбинация с традиционни цигари обаче не се препоръчва. „Превключването“ между бездимните и традиционните цигари може да предизивка обратен ефект. „Защото така хората продължават да приемат и вредните катрани от цигарения дим. Аз препоръчвам хората да се опитат да направят промяната и да преминат изцяло на алтернативни устройства. Това е естествен психологически процес –ако двойната употреба продължи прекалено дълго, хората в крайна сметка се връщат към цигарите и даже пушат повече отколкото са пушили преди“, обяснява д-р Рихтер.

Относно страховете на потребители за безопасността на електронните цигари, д-р Рихтер посочи, че потребителите трябва да разчитат само на регулираните бездимни алтернативи.

Именно липсата на регулация и контрол на американския пазар на електронни цигари е причината за разразилата се епидемия с белодробни заболявания в САЩ през 2019 г. Доказа се, че нелегални никотинови течности с добавени вещества - витамин Е ацетат и тетрахидроканабинол, психотропното вещество в марихуаната, са били причината за заболяванията на ползвателите на е-цигари в САЩ.

„Докладваните белодробни заболявания в САЩ се дължат доказано на съдържанието на Витамин Е Ацетат – съставка, която не е одобрена и е била добавяна нелегално в течностите за електронни цигари. Затова потребителите трябва да купуват само регулирани продукти от легалния пазар, а не по-евтини течности с неясен състав от улицата или от черния пазар“, заяви д-р Рихтер.

Тази криза, обаче, доведе до фалшиви новини, объркване сред потребителите и в резултат на това спад в потреблението на електронни цигари. Преди дни Агенцията по обществено здраве на Англия (Public Health of England) установи в своя шести годишен доклад за е-цигарите, че в резултат на кризата в САЩ през 2019 г. хората, които приемат електронните цигари за по-малко вредни от пушенето са намалели с 11% във Великобритания. Недоверието в електронните цигари е в резултат на медийната истерия покрай смъртните случаи в САЩ, фалшивите новини и дезинформацията, че това може да се случи и на регулирани пазари.

Д-р Рихтер е категоричен, че първото нещо, което всеки лекар трябва да направи за своите пациенти – пушачи е да се опита да ги убеди да спрат цигарите. „Но ако те не могат или не искат, както много често се случва, тогава е добре да се препоръча на пациента да премине към по-малко вредни бездимни алтернативи като електронните цигари и устройствата с нагряване на тютюн“. /moreto.net
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822