"Монсанто" тайно финансирали позитивни проучвания за пестицида Roundup

България 13.03.2020 19:42

Американската корпорация "Монсанто" тайно е финансирала академични проучвания, показващи "много тежки въздействия" върху земеделието и околната среда, ако техният пестицид Roundup ("Раундъп") бъде забранен. Това е установило разследване, цитирано от "Гардиън".

Проучванията са били използвани от Националния съюз на земеделските производители във Великобритания и други, за да лобират успешно срещу европейската забрана през 2017 г. на пестицида. В резултат на разкритията, Националният съюз на земеделските производители вече промени информацията си за глифозата ("Раундъп" е търговското му наименование), за да обяви източника на изследването.

"Монсанто" беше придобита от агрохимическата многонационална корпорация "Байер" през 2018 г., като от "Байер" заявиха, че това, че проучванията не са оповестили финансирането си нарушава принципите на компанията. Авторите на проучванията обаче заявиха, че финансирането не било повлияло върху работата им, а редакторът на списанието, в което те са публикувани, настояха, че статиите няма да бъдат оттегляни или променяни.

Глифозатът се продава от "Байер" като Roundup и е най-използваният в света пестицид. Агенцията за рака към Световната здравна организация (СЗО) обяви, че глифозатът е "вероятно канцерогенен за хората" през 2015 г., но няколко международни агенции, включително Европейския орган за безопасност на храните, впоследствие стигнаха до противоположни заключения.

Миналата година съдилищата в САЩ постановиха "Монсанто" да изплати обезщетение до 2 млрд. долара на хора с рак, като срещу тях са заведени още много съдебни дела. "Байер" заяви, че "стои изцяло зад продуктите си на основата на глифозата".

Новите разкрития са съсредоточени върху проучвания, публикувани през 2010 и 2014 г. от изследователи от ADAS (най-голямата независима консултантска компания във Великобритания в областта на земеделието и околната среда, предоставяща решения за подобряване на околната среда и осигуряването на хранителните доставки). Анализите стигат до заключението, че "загубата на глифозата би причинило много тежки въздействия върху селското стопанство и околната среда във Великобритания". Те предположиха 20% спад в производството на пшеница и рапица. Други изследователи от друга консултантска компания Andersons Centre казаха: "Смятаме, че това може да е доста високо."

Хербицидът глифозат позволява засаждане без оран, което помага да се спре отделянето на въглероден диоксид в атмосферата. Изследването на ADAS показа 25% увеличение на емисиите на парникови газове - увеличение с 12 млн. тона годишно - ако глифозатът бъде забранен.

Изследването на ADAS е било използвано от Националния съюз на земеделските производители за лобиране срещу забраната на ЕС през 2017 г., когато се обмисляше подновяването на лиценза за глифозата. Отрасловата лобистка група Glyphosate Task Force (сега преименувана на Glyphosate Renewal Group) също е използвала проучванията, както и Асоциацията за защита на културите.

Въпреки петиция, подписана от 1,2 млн. граждани, призоваваща за забрана, лицензът на пестицида беше подновен за пет години.

Тайното финансиране на проучванията на ADAS беше разкрито от германската активистка група за прозрачност LobbyControl. През декември LobbyControl разкри две германски проучвания в подкрепа на глифозата, които са били частично финансирани от "Монсанто", и публикувани през 2011 и 2015 г., без финансирането да бъде декларирано. /news.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822