Различни части на мозъка възприемат текста и мелодията на песните

Наука 01.03.2020 16:36

Учени за пръв път установиха как човешкия мозък възприема песните, съобщи сп. "Ню сайънтист".

Речта и музиката са сложни форми на комуникация, уникални за човека и досега бе мистерия как човешкият мозък ги разграничава и едновременно с това слива в едно при възприемането на песни, предава БТА.

Изследванията досега са били насочени към речта и звуците, но не и към музиката. Филип Албуй от университета Макгил в Канада и колегите му създават 100 уникални акапелни песни, като свързват десет изречения на френски или английски език с десет оригинални мелодии.

Те пускат песните на двадесет и седем френскоговорещи и на двадесет и двама англоговорещи участници в експеримента, като променят различни елементи от песните, за да разберат как участниците възприемат думите и мелодиите.

Учените установяват, че способността да се разпознае текстът на песента зависи до голяма степен от ритъма на мелодията. Речта съдържа множество срички в секунда и времевата й структура е по-значима от тази на мелодията, която обичайно тече по-гладко. Когато изследователите отделят времевите елементи в песните, участниците успяват да разпознаят мелодиите, но вече не разбират текста.

Когато изследователите променят честотния модел на песните, участниците разпознават текста, но вече не могат да разграничат мелодиите.

Мозъците на участниците в експеримента са изследвани с ядрено-магнитен резонанс. При това се установява, че лявата половина от мозъка засича времевата информация, която позволява разпознаване на думите, а дясната - честотната информация, свързана с разпознаване на мелодиите. /БТА
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481