Откриха чучулига на 46 000 години в ледовете на Сибир

Наука 29.02.2020 19:23

Ловци на фосилни кости от село Белая Гора в Североизточен Сибир попаднали случайно на неочаквано откритие, докато разкопавали ледовете в своя регион - труп на непозната птица в относително добро състояние. Оказва се, че това са останки на животно, съществувало преди около 46 000 години.

Николас Дусекс и Лове Дален - учени от Националния исторически музей в Швеция, са първите, които получават възможност да изследват птицата, благодарение на въпросните господа. Именно те стигат до извода, че създанието е бродило из Сибир преди толкова много време.

“Това откритие подсказва, че климатичните промени през последния Ледников период са довели до създаването на нови животински видове“, казва д-р Дален пред CNN.

Той е на мнение, че животното е прародител на два от днешните видове чучулиги, обитаващи териториите на Северна Русия и Монголската степ. По тази причина видът е наречен рогата чучулига (Еремофила алпестрис).

Обичайно във вечните ледове в Северното полукълбо често могат да се открият добре съхранени останки на различни видове животни, но това създание е в особено добър вид, коментира д-р Дусекс, цитиран от Канал 3.

“Фактът, че толкова малко и крехко същество е почти непокътнато предполага, че калта го е затрупала бързо и след това е останала относително неподвижна, за да може останките на птицата да се запазят до състояние, близо до времето на смъртта“, казва още Дусекс.

Учените се надяват, че подобни открития ще дадат отговори на много въпроси, свързани с изменението в ДНК-то на животинските видове по време на динамични климатични промени. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822