Само "Енерго-Про" обяви конкретно намерение за цена на тока - 1,83% увеличение

България 28.02.2020 17:47

Другите две енергодружества - ЧЕЗ и ЕВН, съобщават от какво ще зависи предложението им

Трите компании, които разпределят и снабдяват с ток битовите потребители и малкия бизнес - "Енерго-Про", ЧЕЗ и ЕВН, обявиха днес намеренията си за цени от 1 юли. Законът ги задължава да направят това един месец преди да внесат в КЕВР предложенията си.

Само двете дружества на "Енерго-Про" обаче обявяват намерението си с конкретни проценти.

"ЕРП Север", електроразпределителното дружество на "Енерго-Про" съобщава, че ако КЕВР одобри предложението им, то цената на мрежовите услуги ще се увеличи с 1,57%.

То ще дойде от корекции на признатите разходи за дейността му, инфлационния индекс и степента на изпълнение на инвестиционната програма. В заявлението си "Електроразпределение Север" ще предложи на КЕВР от 1 юли цената за достъп до електроразпределителната мрежа на небитовите (стопански) потребители да се определя на база на предоставената мощност. От месеци дружеството прави разяснителна кампания за тази промяна.

В ценовото заявление на "Енерго-Про Продажби", което е снабдителят с електроенергия на регулирания пазар в Североизточна България, се предвижда цената на тока за битовите и стопански потребители да се промени с 0,26%. В предложението им ще се отчете ефектът от либерализацията на пазара, признаването на пълния размер на надбавката за дейността, разходите за балансиране в пълния им размер и от наложените задължения за енергийно спестяване.

Така общото увеличение на цената на електроенергията за потребителите на регулиран пазар ще бъде 1,83%, се казва в съобщението на "Енерго-Про".

От "ЧЕЗ Разпределение България", електроразпределителното дружество на ЧЕЗ, съобщават, че заявлението им за цените за достъп и пренос ще отрази планираните разходи за закупуване на еленергия за покриване на технологични разходи, планираните инвестиции за 2020 г. от 74 млн. лв., разходите за балансиране. Ще се коригират цените с инфлационния индекс, с разликата между прогнозните и реализирани инвестиции, с прогнозната и реално пренесена еленергия, както и с разликата между прогнозната борсова цена на електроенергията, която бе 92,85 лв. за мвтч, и реалната. Дружеството очаква да пренесе през разпределителната си мрежа 9,3 тераватчаса електроенергия до крайни клиенти.

ЧЕЗ Електро България", което е снабдител с ток на Западна България, ще предложи покриване на разходите за извършване на лицензионната си дейност, чрез определяне на обоснована надценка за дейността си, без кръстосано субсидиране.

"Електроразпределение Юг", дъщерното електроразпределително дружество на ЕВН, ще калкулира в заявлението си за цени за пренос и достъп необходимите приходи за текущия период, индексирани:
• разликата между прогнозните количества пренесена през мрежата енергия и реално достигнатите;
• разликата между прогнозната цена, заложена от КЕВР, по която разпределителните дружества купуват енергия за покриване на технологичните си разходи от борсата, и цената постигната на борсовия сегмент „Ден напред“;
• разликата между прогнозни и реализирани разходи за инвестиции;
• инфлационен индекс;
• разходи, отразяващи реалните нива на цените на балансиращата енергия.
Ценовото заявление на "ЕВН България Електроснабдяване" ще отразява приходите, необходими за лицензионните задължения на компанията и изпълнението на дейности, наложени й със закон, промените, свързани с либерализацията, както и с разходите за енергийна ефективност.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147