Fitch Ratings потвърди кредитния рейтинг на България "BBB" с положителна перспектива

България 22.02.2020 08:36

Международната рейтингова агенция Fitch Ratings потвърди дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута "BBB". Перспективата пред рейтинга остава положителна.

Рейтингът на България е подкрепен от силната външна позиция и традиционно добрите фискални параметри, както и от благонадеждната политическа рамка в резултат от членството в ЕС и ясно очертаната перспектива за присъединяване към еврозоната. Ограничаващи фактори са по-ниските доходи, в сравнение с държавите с аналогичен рейтинг и неблагоприятните демографски фактори, които могат да възпрепятстват растежа в дългосрочен период. Индикаторите за управление са в съответствие с тези на другите държави от групата.

Fitch Ratings продължава да очаква силни фискални резултати през периода 2020-2021 г., подкрепени от стабилната макроикономическа среда и консервативно управление на бюджета. Силните приходи през миналата година спомогнаха за по-доброто представяне на фиска.

От рейтинговата агенция поддържат прогнозата си за растеж на БВП от 3,3 % през 2020-2021 година. Влошената външна среда все още не е повлияла значително на България. Въпреки това, продължаващата глобална несигурност и прогнозираното възстановяване на вноса (отчасти благодарение на увеличаването на инвестициите) вероятно ще доведат до по-рязко забавяне на растежа през следващите тримесечия. Както и за другите страни в региона, вътрешното търсене ще остане фактор, подкрепящ растежа, повлиян от благоприятните условия за финансиране и силното представяне на пазара на труда.

На първо място сред основните фактори, които биха могли да доведат до повишение на рейтинга, е посочено формалното присъединяване на България към ERM2. Съответно, на първо място сред факторите, които биха довели до понижение на рейтинга, е изведено спирането на процеса на присъединяване към еврото. /news.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594