Депутатите спешно обсъждат с какви машини да се гласува

България 18.02.2020 13:13

Какви да са машините за изборите и как да бъде организирана системата, ще е тема на спешно обсъждане в работната група за промени в Избирателния кодекс в Народното събрание.

Тя бе излъчена през януари с представители на всички парламентарни групи с цел да се променят изборните правила достатъчно отрано - в годината, в която вот няма, а не в последния момент. Групата се събра на първо опознавателно заседание миналата седмица, а за днешната сбирка набелязаната тема бе избирателните списъци.

Машинното гласуване обаче влиза спешно по предложение на шефката на правната комисия в парламента Анна Александрова от ГЕРБ, след като на последното си заседание правителството реши да започне процедура с ЦИК за купуването на 15 000 машини за гласуване. Тогава стана ясна и позицията на кабинета за пълна отмяна на хартиените бюлетини, а вицепремиерът Томислав Дончев поиска от депутатите бързо решение какви точно да са машините.

По идея на депутати от ДПС още на старта на работната група бе анонсирано, че законодателите ще искат съвети от спортния тотализатор как работи софтуерът им за проверка на залозите и може ли бюлетините

да се

обработват с

машини, така

както се прави с

фишовете от тотото

Така на днешното заседание освен експерти от ГРАО, “Информацинно обслужване” и неправителствения сектор са поканени и хора от тотото.

По правилник всяка от партиите има възможност да покани и по един допълнителен експерт. От квотата на ГЕРБ ще се включи председателят на Обществения съвет на ЦИК Стефан Манов. Той е и представител на българските избиратели в чужбина.

Малкият коалиционен партньор в управлението “Обединени патриоти” пък единствени са категорично “против” машинното гласуване.

“Смятаме, че машинният вот е изключително лесен за манипулиране, може да доведе до фалшификация на изборния процес и е изключително скъп. В момента

се надува балон,

че машинното

гласуване ще

реши проблемите

с вота, но това не е така. Вижда се и на местата, където е въведено в Европа, че проблеми има. Идеолозите на този балон обаче мълчат за тях. Ние сме категорично “против”, коментира съпредседателят на патриотите Искрен Веселинов пред “24 часа”.

От ДПС пък със сигурност ще подкрепят машинният вот да остане, но с добавка -

в секциите под

300 души да

се гласува с

хартиени бюлетини,

които се броят с машини.

По груби сметки това прави близо 1/4 от секциите в страната, повечето от които дават ключови за ДПС мандати.

Още миналата година при отварянето на Изборния кодекс преди европейските избори от ДПС предложиха да се въведе машинен вот в цялата страна. Финално обаче остана ограничено гласуване с машини в 3000 секции.

“Воля” пък ще настоява резултатите от машините да се сравняват с резултатите от хартиени разписки, които те да дават на избирателя. А тези разписки да се събират в урна. Това обясни лидерът на “Воля” Веселин Марешки.

Депутатите ще обсъждат и предложение на БСП за активна регистрация на избирателите - в списъците да присъстват само хора, гласували на предните избори. Това не изключва в изборния ден да се дописват избиратели с редовни документи.

“При активното гласуване има опасност да се наложи много от съгражданите ни в чужбина да се изключат от списъците. Да не гласуват на парламентарните например, а после да се завърнат у нас за президентските. Така ще се окажат извадени от списъците и следва да бъдат дописани.

Може да изпаднем

в голямо

дописване”,

предупреди обаче в коментара си пред “24 часа” шефката на правната комисия. Това трябва да се обмисли много внимателно”, категорична бе още Анна Александрова от ГЕРБ. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594