Раннохристиянският манастир в м. Джанавара в Аспарухово е в опасност от разруха

Варна<+> 17.02.2020 11:04

Съществува опасност разрухата да нанесе щети на раннохристиянският манастир в местността Джанавара, край варненския квартал Аспарухово. Това стана ясно преди дни на пресконференция в Археологическия музей, предаде репортер на "ДНЕС+".

Варненските археолози представиха откритията си за 2019 година, като споделиха своите притеснения относно този ценен паметник.

Д-р Васил Тенекеджиев разказа за проучвания, правени съвместно с колегата му Александър Минчев. При разкопки в раннохристиянския манастир в местността Джанавара става ясно, че качеството на живот в този култов комплекс е било много високо. Това е бил един от най-цивилизованите обекти, на които археолозите са попадали, сподели д-р Тенекеджиев.

"Манастирът е открит в началото на ХХ век. По-систематични разкопки започнахме с колегата Александър Минчев през 2007 година и продължаваме и до днес, като през последните 6 сезона имаме доста успешно сътрудничество с фондация „Балканско наследство“. И тази година планираме да продължим сътрудничеството. Имаме щастието да бъдем финансирани от Министерството на културата и по този обект работихме с много и чуждестранни студенти.
В края на V и началото на VI век този комплекс се оказва много голям, развиващ се около познатата на всички голяма църква. В хода на разкопките комплексът се оказва по-голям, с жилищни и стопански помещения и с няколко двора. В друга част на манастира попаднахме на нестопански помещения.
Разкопахме голяма част от входа към този комплекс и атриума. Откриваме цяла система от водопроводи и канали, което на нас ни говори, че това е един от най-големите раннохристиянски комплекси и качеството на живот е било на много високо ниво, и е един от най-цивилизованите от рода си по българските земи“, разказа още археологът.

Той добави, че тази уникална находка е в риск от разруха, тъй като е обект на вандалски набези и замърсяване.

Оказва се, че парцелът  е собственост на Министерството на земеделието, храните и горите, което не дава на Община Варна правото да стопанисва тази така ценна за Варна и уникална за времето си базилика. На това свещено място се намира и гробът на Херман Шкорпил, който също е занемарен. Оградата му вече липсва, а останки от манастирския комплекс - древни водопроводи и инфраструктура, се рушат всеки ден.

През изминалия уикенд граждани се организираха и посетиха свещеното за варненци място. По думите им, то продължава да бъде замърсявано, въпреки че преди седмица там бе почистено от администрацията на Район Аспарухово. Те решиха да организират подписка, която има вече над 190 подписа, събрани на похода до базиликата. Желанието им е да се предприемат действия от страна на държавата и този имот да бъде прехвърлен към Община Варна и да бъде стопанисван, обгрижван и пазен от варненската администрация.

Стана ясно, че постъпки от Община Варна са направени, но все още няма явен резултат.
"ДНЕС+" изпрати запитване до кмета на Варна Иван Портних за повече яснота относно прогреса по придобиване на имота.

Геновева Михайлова

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827