Берое победи Етър с 2:0 в мач от шампионата

Спорт 16.02.2020 16:12

Берое започна новата футболна година с изстрадан успех. Селекцията на Димитър Димитров надви с 2:0 гостуващия Етър, но попаденията в тази среща паднаха в последните пет минути на съперничеството. В герои за старозагорци се превърнаха пристигналият през зимата Октавио Мантека и неостаряващият Мартин Камбуров. "Зелените" можеха да решат всичко далеч по-рано, но фаворитите пропуснаха прекалено много положения пред Христо Иванов.

Етър очакваше своя шанс на контраатака, като на няколко пъти можеше постигне своята цел. Александър Дюлгеров удари гредата, а пък Дино Мартинович не успя да матира отблизо Душан Перниш.

Берое остава на пета позиция с 31 точки, докато Етър е на 11-то място с 19 пункта.

Двубоят започна със сериозна активизация от страна на домакините. Футболистите на Берое имаха възможността да открият резултата на няколко пъти, но статичните положения пред Христо Иванов все пак не доведоха до гол в мрежата на "болярите".

Селекцията на Димитър Димитров организира поредната си добра атака в 21-ата минута. Мартин Камбуров демонстрира отборна игра и въпреки, че беше в наказателното поле на съперника - върна назад към Гаюс Макоута, който с плътен шут прати коженото кълбо покрай дясната греда.

Малко изненадващо, Етър беше много близо до попадението в 26-ата минута. Флорент Боджадж балонно центрира в наказателното поле на Берое, където отбраната на домакините тотално забрави за Александър Дюлгеров. Централният бранител се хвърли на шпагат, но прати топката в напречната греда на Перниш.

Последвалите мигове бяха подвластни на домакините, които обаче неспирно изсипваха към полето на "виолетовите", а това определено не носеше нужния ефект.

Макар и в ролята на аутсайдер, Етър продължаваше да има по-чистите положения в този мач. Този път, в ролята на техен нападател влезе централният бранител на беройци - Георги Ангелов. Бившият играч на Левски игра доста нескопосано в собственото си поле, след като опит да изчисти остро подаване се превърна в удар към вратата на Перниш. Словакът внимаваше и демонстрира страхотен рефлекс, а след това направи нещо още по-впечатляващо, тъй като отблизо блокира добавката и на Дино Мартинович.

Димитър Димитров явно бе повишил глас на почивката, тъй като беройци бяха далеч по-офанзивни в началото на втората част. Малко не им достигна да зарадват и своя старши-треньор в 47-ата минута. Александър Цветков навлезе на скорост в полето на "виолетовите", след което опита подаване за Ибрахима Конте. Крилото вече виждаше как топката идва в неговите крака, но с решителен шпагат впечатли опитният флангови защитник Здравко Илиев.

Иван Минчев отново изпълни майсторски пряк свободен удар в 58-ата минута, като топката отиде към далечната греда. Теди Мезаг закъсня със стотни от секундата и не можа да осъществи головото си отиграване.

Александър Цветков отново попадна в основата на добра беройска атака в 69-ата минута. Националът на България надхитри защитата на Етър, след като вместо на Камбуров, продължи играта с пас за включващия се от фланга Крум Стоянов. Новото попълнение на домакините остана сам срещу Иванов, но намери външната страна на мрежата.

Натискът на старозагорци не отслабваше и в 74-ата минута друг от новите Октавио Мантека можеше да се превърне в герой, но ударът му с глава срещна горната греда на протегналия се максимално Христо Иванов.

Етър спокойно чакаше своя шанс на контраатака и "златен" такъв се откри пред селекцията на Петко Петков в 78-ата минута. Милчо Ангелов остана сам срещу последния в отбрана Теди Мезаг. Бившият нападател изчака включването на Иван Стоянов и веднага комбинира с ветерана. И когато дори и самият той вече виждаше как бележи, фантастичен шпагат направи Георги Ангелов, с което го блокира и отърва "зелените" от много неприятна ситуация.

Драматичният развой на този мач имаше своя логичен завършек в 87-ата минута. Поредното беройско центриране най-сетне даде резултат и заралии се добраха до така търсеното лидерство. Антон Огнянов бе забравил да покрие своята зона, с което позволи на Милен Желев да центрира. Бразилецът Октавио Мантека беше отлично позициониран и този път не сгреши, за да донесе така дългоочаквания гол за домакините.

Попадението подейства освежаващо на Берое, а след само още няколко атаки, преднината за момчетата на Херо вече бе удвоена. Иван Минчев центрира от ъгъла на наказателното поле за Камбуров, който също показа умения при играта с глава и покачи до 2:0.

В следващия кръг Берое гостува на последния Витоша (Бистрица). Етър пък ще приеме на своя стадион "Ивайло" шампионите от Лудогорец.