НАТО обвини Русия в шпионаж на сателитите й в Космоса
ЕС и Свят 08.02.2020 16:34
В НАТО са силно притеснени от дейността на Русия в Космоса, съобщават "Спутник" и "Вашингтон екзаминър".
Скорошното изстрелване на руски проучващ сателит е довело до "параноична реакция" на високопоставено лице от Алианса за евентуално преследване на западните сателити от страна на руските апарати.
Разбира се, това е заплаха за нашите съюзници, заяви френският генерал, член на НАТО, Андре Ланата.
Неговите притеснения се основават на факта, че руски сателит "наскоро е синхронизирал орбитата си" с американски сателит шпионин. "Досега космосът беше смятан от всички ни за убежище. Вече не е така", твърди Ланата.
Става въпрос за малко устройство - Cosmos 2542, чрез което се извършва наблюдение на руските сателити и се получават изображения от земната повърхност. То е било изстреляно в орбита през ноември 2019 г. от космодрума в Плесетск.
Западните експерти предупреждават, че новите технологии в космическата индустрия са както способни да поправят даден сателит, така и да унищожат друг. Има и хипотези, че Cosmos 2542 може да парализира комуникациите на армията на САЩ и да блокира GPS системите. По техни думи "намеренията на руснаците не са ясни по отношение на този сателит" и за момента няма как да се установи какви точно са те.
Можем да си представим много и различни видове агресия в космоса, заяви Ланата.
Същевременно френският генерал подчерта, че НАТО не носи отговорност да защитава сателитните апарати на всяка страна членка и че това е проблем на всяка отделна държава, а не на организацията.
Слухове за възможна война в Космоса възникнаха, след като американският президент Доналд Тръмп ратифицира Закона за националната отбрана, в който е заложено създаването на Космически военни сили като част от Военновъздушните сили на САЩ.
Това обстоятелство обезпокои Русия и Китай, тъй като не е ясно как постановлението на Тръмп ще се отрази на споразумението за забрана за воюване в космоса, подписано през 1967 г. от над 100 страни - включително САЩ, СССР и Китай. /news.bg
Скорошното изстрелване на руски проучващ сателит е довело до "параноична реакция" на високопоставено лице от Алианса за евентуално преследване на западните сателити от страна на руските апарати.
Разбира се, това е заплаха за нашите съюзници, заяви френският генерал, член на НАТО, Андре Ланата.
Неговите притеснения се основават на факта, че руски сателит "наскоро е синхронизирал орбитата си" с американски сателит шпионин. "Досега космосът беше смятан от всички ни за убежище. Вече не е така", твърди Ланата.
Става въпрос за малко устройство - Cosmos 2542, чрез което се извършва наблюдение на руските сателити и се получават изображения от земната повърхност. То е било изстреляно в орбита през ноември 2019 г. от космодрума в Плесетск.
Западните експерти предупреждават, че новите технологии в космическата индустрия са както способни да поправят даден сателит, така и да унищожат друг. Има и хипотези, че Cosmos 2542 може да парализира комуникациите на армията на САЩ и да блокира GPS системите. По техни думи "намеренията на руснаците не са ясни по отношение на този сателит" и за момента няма как да се установи какви точно са те.
Можем да си представим много и различни видове агресия в космоса, заяви Ланата.
Същевременно френският генерал подчерта, че НАТО не носи отговорност да защитава сателитните апарати на всяка страна членка и че това е проблем на всяка отделна държава, а не на организацията.
Слухове за възможна война в Космоса възникнаха, след като американският президент Доналд Тръмп ратифицира Закона за националната отбрана, в който е заложено създаването на Космически военни сили като част от Военновъздушните сили на САЩ.
Това обстоятелство обезпокои Русия и Китай, тъй като не е ясно как постановлението на Тръмп ще се отрази на споразумението за забрана за воюване в космоса, подписано през 1967 г. от над 100 страни - включително САЩ, СССР и Китай. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа