Червената къща ще стане музей на скулптора Андрей Николов

България 02.02.2020 12:31

Домът на великия скулптор Андрей Николов – Червената къща, най-после е възвърнат на държавата и трябва да стане музей, каквато е дарителската му воля.

Това съобщи в изявление до медиите председателят на парламентарната Комисия по културата и медиите Вежди Рашидов, в което изразява голямото си задоволство, след като стана ясно, че къщата е отнета от наемателите.

„Години наред Червената къща беше обсебена от една фондация, представлявана от жената на нашенския Конфуций и от кръгове, близки до един бизнесмен. Тези хора искаха да притежават къщата, но аз винаги съм се противопоставял категорично на неправомерните им щения и затова през годините получавах серия от вербални атаки, заплахи и инсинуации. Имаше подписки, включително и остра реакция от Съюза на българските художници, с призив домът на Андрей Николов да бъде освободен от самопровъзгласилите се за някакъв си център за дебати кръгове, но те упорито отказваха да се махнат от чуждата собственост”, казва Рашидов в изявлението.

Председателят на комисията по култура към НС припомня, че преди няколко години имаше дори опит собствеността на къщата да бъде променена, на което лично е попречил.

Червената къща на ул. „Любен Каравелов“ 15 в София преди десетилетия е дарена на българската държава от семейството на великия български скулптор Андрей Николов, за да бъде превърната в музей на неговото творчество, каквато е волята на дарителите, категоричен е Рашидов.

Депутатът отбелязва, че Андрей Николов е един от най-именитите български художници, когото с право наричаме патриарх на българската скулптура. Той е учил в първия випуск на Държавното рисувателно училище, създадено през 1896 г. в София, а след това продължава образованието си в Париж и в Рим. Благодарение на него българското пластично изкуство получава европейско признание, защото той формира модерната скулптура на 20-ти век.

„Ето защо днес съм щастлив, че Червената къща най-после е свободна и духът на Андрей Николов ще се успокои и ще се върне в нея, след като домът му се превърне в музей. Така, както къщата на Роден в Париж е музей, както къщата на Местрович в Загреб е музей, както къщата на Корнелиу Баба в Румъния е музей, както къщата на Ел Греко в Толедо е музей, както къщата на Пикасо в Антиб е музей… Така трябва да бъде и у нас, такава е дарителската воля на художника Андрей Николов. Трябва да се научим да ценим големите си творци”, заявява още Рашидов.

БГНЕС припомня, че от 2001 година в продължение на десет години „Червената къща” на ул. „Л. Каравелов” № 15 в София е дадена безвъзмездно на фондация „Гъливер клиринг хаус” срещу ремонт. Последвалите промени в законодателството забраняват сключването на безвъзмедни договори за отдаване на имоти – публична държавна собственост, срещу ремонтно-възстановителни работи и стопанисване. Отдаването под наем на такива имоти може да стане само и единствено след публичен търг. „Червената къща” в София е имот – публична държавна собственост, с предоставени права на управление на Министерството на културата.

Министерството на културата провежда такъв търг през 2012 г. Договорът за наем на „Червената къща” е от 17 януари 2013 година за временно и възмездно ползване на имот – публична държавна собственост, с обща площ 966 кв. метра /или приблизително един декар разгърната застроена площ в центъра на София/ срещу месечен наем от 5.75 лева на кв. м. Това е най-ниската възможна цена по Правилника на Закона за държавната собственост. Месечната наемна цена е 5553.24 лв. Срокът на договора е до 2018 година.

Кой е Андрей Николов?

С живота и творчеството си роденият през 1878 скулптор Андрей Николов създава мост между европейската скулптурна традиция в духа на Роден и българската модерна скулптура на XX век, която получава европейско признание до голяма степен благодарение на него.

Наследството на Андрей Николов е много разнообразно. Сред най-известните му творби са лъвът пред Паметника на Незнайния войн в София, „Торс“, „Дух и материя“, „Майчина целувка“, „Майчина гръд“, портретните бюстове на Иван Мърквичка, Александър Балабанов, Стоян Михайловски, Кирил Христов и др. Като професор в Художествената академия в София от 1931 до 1940 година Николов успява да създаде и своя школа, в която възпитава последователи на изящния си стил на ваене. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549