Румъния започна евакуация на свои моряци от китайски корабостроителници

ЕС и Свят 01.02.2020 18:45

Румъния започна евакуация от Китай на моряци, работещи в различни местни корабостроителници, заради новия коронавирус, съобщава агенция Аджерпрес, цитирана от БТА.

Трима румънски моряци се очаква да пристигнат в родината си в близките дни, предстои предприемане на сходни мерки и спрямо още един моряк, съобщи днес Свободният синдикат на мореплавателите.

По данни на синдиката, на кораби в различни корабостроителници в Китай работят над 40 румънски моряци.

Свободният синдикат на мореплавателите препоръчва на румънските моряци, които се намират на кораби, отправили се към китайски пристанища, да предприемат адекватни мерки за защита и да останат на борда до пристигането на корабите на сигурно пристанище от гледна точка на риска за разболяване.

Румънското министерство на външните работи и посолството на Румъния в Пекин съобщават, че засега няма ограничения за репатриране, освен от провинция Хубей. Световната здравна организация не препоръчва затваряне на границите на Китай. Международният форум по транспорта препоръчва на компаниите, които имат кораби, пристигащи на китайски пристанища, набор от предпазни мерки за моряците, отбелязва Свободният синдикат на мореплавателите. /БТА
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355