Каракачанов в Битоля: Не са нужни спорове, а повече четене и културен диалог

България 01.02.2020 17:18

Дванадесет български генерали родом от Македония е имало в Българската армия през миналия век. Шест от тях са родом от Охрид. Много отличностите, свързани с общата ни история, са били отдадени на борбата заосвобождение и обединение на българския народ.

Това каза вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов при представянето на няколко книги на военно-историческа тематика, които засягат събития и личности от общата ни история днес, 1 февруари, в град Битоля, Република Северна Македония, съобщиха от военното министерство.

Представени бяха книги на няколко видни български автори, сред които историкът академик Георги Марков, Красимир Узунов, както и книгата наКрасимир Каракачанов, посветена на лидера на ВМОРО Тодор Александров „Дълг и чест. Тодор Александров“.

Поканата за срещата с местната общественост, която премина при голям интерес, е на сдружението Културен център „Иван Михайлов“. Срещата се провежда, за да може в приятелски и спокоен разговор да се изясняват различни моменти, смятани за проблемни в общата ни история.

„Няма нужда от спорове, има нужда от повече четене и културен диалог“, каза по този повод министърът на отбраната Красимир Каракачанов.

В хода на срещата беше представена част от дейността на бележити български военачалници и личности, свързани с общата ни история, борбата за освобождение и обединение на българските земи, борбата за църковна независимост, културно-просветната дейност на българи от Македония, неизменното присъствие на темата „Македония“ в живота на българския военен, политически, духовен и културен елит през ХХ век.

Засегнати бяха и сравнително малко познати теми и въпроси, както и такива, до скоро смятани за „неудобни“ като убийствата на политически ивоенни фигури, връзките на дейци на национално-освободителното движение с политически партии и общественици, различните течения в обществения и политически живот на България и Македония, свързани със средствата и действията за осъществяване на националната кауза.

На въпрос на журналисти за споровете около личността на Гоце Делчев и работата на членовете на смесената комисия по историческите въпроси, министър Красимир Каракачанов заяви: „Колкото повече се чете историята и се гледат фактите, толкова по-лесно ще се решават споровете.

Не виждам смисъл в ХХI век да продължаваме да спорим на какъв език са говорили Гоце Делчев или братя Миладинови… Те самите са го написали“.

По думите му - една част от членовете на комисията от македонска странаса автори на много научни трудове, включително и на книги с документиза Македония.

„Там е написано, документите са ясни. Спорът еполитически, не е научен. Историята е ясна. Който чете, разбира. Но дакажеш, че Гоце Делчев се е декларирал като българин, за да получибългарски пасош (паспорт) – няма подобна глупост.

По онова време в България на никого не му е трябвало пасош (паспорт), ако идва от Македония. Така и Гоце Делчев идва в България и отива да учи в българското военно училище“, каза още министърът на отбраната. „Полковник Борис Дрангов е най-популярният български офицер вБалканската и Първата световна война. Роден е в Скопие и до ден-днешенсе изучава в българската Военна академия.

В Македония са се раждалимного велики личности. Тодор Александров е може би най-голяматаличност, която се е раждала тук. На тези, които го забраняваха, отдавна никой не им обръща внимание. Но Тодор Александров ще продължава да живее, защото целият му живот е посветен на Македония“, каза още министърът на отбраната Красимир Каракачанов. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549