АФП: Отоплителни неволи подклаждат Балканския смог

Избрано 24.01.2020 15:58

Докато зимата настъпва на Балканите, бедните попадат в жесток затворен кръг: принудени са да палят огньове у дома за отопление, с което подхранват кризата със замърсяването на въздуха, задушаваща региона.

През последните седмици балканските столици от Белград и Сараево до Скопие и Прищина бяха класирани сред първите 10 най-замърсени големи градове в света, според приложението за наблюдение „AirVisual”.

Въпреки че това са малки градове в сравнение с водещи азиатски замърсители като Ню Делхи и Дака, комбинацията от електроцентрали, работещи с въглища, стари автомобили и твърдо гориво за отопление на домовете изпълват въздуха с токсини.

“Знам, че замърсява. Не съм идиот, но единственият ми друг избор би бил да отоплявам този дом с електричество, а това е дяволски скъпо”, каза Траян Несторовски, който като мнозина в работническия си квартал в Скопие гори дърва, за да е на топло през зимата.

Съпругата му Вера добави: “Има няколко фабрики в близост до нашия квартал, които горят Бог знае какво вечер”.

Благодарение на нарастването на приложенията за мобилни телефони, които измерват качеството на въздуха, като местния Moj Vozduh (Моят въздух), създаден от македонски предприемач, най-накрая гражданите схващат пълната степен на кризата.

„Сърбия се задушава, някой виждал ли е министъра на околната среда?“, гласи неотдавнашно заглавие в местния вестник „Блиц“ в Белград, говорейки за мъглата и мръсния въздух, обгръщащ града.

През последните дни из региона избухнаха протести.

В Скопие, столицата на Северна Македония, младите хора почерпиха вдъхновение от шведската активистка Грета Тунберг, като проведоха редица протести.

„Грета вдъхнови всички нас“, каза 17-годишната Искра Илиеска.

“През зимата половината от класа ми в училище отсъства поради проблеми с белите дробове. Това не е нормално”, каза тя.

В съседна Босна няколкостотин души, носещи маски за лице, се събраха в град Тузла, за да поискат от властите план за справяне със замърсяването и премахване на въглищните инсталации през следващите пет години.

“Единствените препоръчителни мерки са да останем затворени у дома … когато излезете на улицата, на детските площадки никъде няма да видите деца”, казва Алиса Касумович, майка на четиридесет години.

Според неотдавнашен доклад за околната среда на ООН замърсяването на въздуха причинява близо 20 процента от преждевременните смъртни случаи в 19 града от Западните Балкани.

Основните източници на прах, сажди и дим са нискокачествените въглищни централи и отоплението на домакинствата, се казва в доклада.

Повече от 60 процента от хората в региона разчитат на въглища и дърва за огрев, за да отопляват домовете си, се казва в доклада. Само 12 процента от сградите са свързани към системи за централно отопление.

Правителствата трябва да направят “чистата енергия по-достъпна”, да забранят старите замърсяващи превозни средства и да затегнат регламентите относно промишлените емисии и електроцентралите, призоваха от ООН.

Много хора не могат да си позволят по-чисти възможности за отопление у дома в страни, където средната заплата е под 500 евро.

Сали Адеми, 78-годишен от столицата на Косово Прищина, използва въглища.

“Няма по-лошо нещо, но какво можеш да направиш?”, каза той, живеейки в град, чийто въздух вече е отровен от две близки въглищни централи с остаряла технология.

Тези, които затоплят домовете си с твърдо гориво, също създават рискове за здравето си, според експертите.

“Някои от емисиите от тези печки остават в къщата и ги тровят”, предупреди Анес Подич, президент на екологична група в Босна, която призова правителството да замени неефективните печки на дърва в страната.

В градове като Сараево и Скопие кръгът от близките планини помага за отлагането на опасния въздух в долините, където живеят хората.

60-годишният Сакиба Сахман от Сараево се възползва от скорошното намаление на цените на билетите за кабинковата линия, която се качва до върха на 1160-метровата планина Требевич, издигаща се над отровния смог над Босненска столица. “Дойдохме да отделим няколко часа за проветряване на белите дробове”, каза тя за АФП. „Долу замърсяването е огромно, има много коли, всичко е мръсно, сиво и потискащо“. /БГНЕС

———————————————————————–

Русмир Смаджилходжич и Еми Варлей, АФП
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827