Беларус започва внос на нефт от Норвегия
България 21.01.2020 08:35
Беларуската нефтена компания БНК ще внесе до края на месеца норвежки петрол от находището Johan Sverdrup. Той ще бъде доставен през литовското пристанище Клайпеда, предаде Reuters.
Очаква се норвежкият танкер Breiviken, натоварен с 80 000 тона петрол, да пристигне в Клайпеда на 22 януари. Оттам суровината ще бъде доставена в Новополоцк, в рафинерията "Нафтан", чрез железопътен транспорт. По данни на Reuters, след първата пратка Беларус има намерение да продължи доставките.
Норвежкият петрол, който ще Беларус ще внесе, е съпоставим със сорта Urals.
Беларуският сайт Tut.by пише, че железопътните доставки от Клайпеда ще струват около 20 долара за тон, което е значително по-скъпо от транспортирането по тръбопровод.
Предполага се, че продавач на норвежкия петрол е френската компания Total.
Сделката е сключена на фона на разногласията между Минск и Москва за цената на енергийните доставки. В началото на януари Русия прекрати износа на нефт за Беларус. Москва използва енергийните доставки като инструмент за натиск срещу беларуските власти, които отказват да пристъпят към създаване на обща съюзна държава с Русия.
Беларус внася 23-24 милиона тона руски нефт годишно. Вътрешното потребление по експертни оценки е около 6 милиона тона, останалото количество е за преработка и износ. /news.bg
Очаква се норвежкият танкер Breiviken, натоварен с 80 000 тона петрол, да пристигне в Клайпеда на 22 януари. Оттам суровината ще бъде доставена в Новополоцк, в рафинерията "Нафтан", чрез железопътен транспорт. По данни на Reuters, след първата пратка Беларус има намерение да продължи доставките.
Норвежкият петрол, който ще Беларус ще внесе, е съпоставим със сорта Urals.
Беларуският сайт Tut.by пише, че железопътните доставки от Клайпеда ще струват около 20 долара за тон, което е значително по-скъпо от транспортирането по тръбопровод.
Предполага се, че продавач на норвежкия петрол е френската компания Total.
Сделката е сключена на фона на разногласията между Минск и Москва за цената на енергийните доставки. В началото на януари Русия прекрати износа на нефт за Беларус. Москва използва енергийните доставки като инструмент за натиск срещу беларуските власти, които отказват да пристъпят към създаване на обща съюзна държава с Русия.
Беларус внася 23-24 милиона тона руски нефт годишно. Вътрешното потребление по експертни оценки е около 6 милиона тона, останалото количество е за преработка и износ. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:48 Еди Мърфи ще се завърне с гласа си във филм за магарето от поредицата "Шрек"
- 17:43 Лавров: В Аляска САЩ предложиха споразумение за Украйна, а Русия прие
- 17:39 Инфлуенсърът Гюров: Властта превръща бюджета в оръжие срещу бъдещето
- 17:36 След акцията в "Приморски": 49-годишен е задържан за документно престъпление
- 17:31 Защо британското кралско семейство никога повече няма да се върне в Бъкингамския дворец?
- 17:23 Съветът на ЕС потвърди откриването на процедура за свъхдефицит срещу България
- 17:18 Менторът на Никола Цолов: Информацията за Формула 1 е абсолютна спекулация
- 17:14 Нелечимата лудост Мондиал: От Стените на Константинопол до фавелите на Рио