Грийнпийс: Инсталацията на ТЕЦ “Бобов дол” не е пригодена да изгаря опасни отпадъци

България 19.01.2020 16:20

Ако наистина се изгарят опасни отпадъци в ТЕЦ „Бобов Дол“, това е много голям проблем, защото, от една страна те нямат разрешение за това, а от друга страна това създава опасност за хората, които живеят в близост. Освен това инсталацията на ТЕЦ-а не е пригодена за изгарянето на този вид отпадъци. Това каза в интервю за БГНЕС Меглена Антонова от екологичната организация „Грийнпийс“.
Тя посочва, че те от края на 2018 г. експериментално изгарят неопасни отпадъци с цел да изпробват системите си и дали това е възможно да се превърне в тяхно гориво.

„За нас това също не е било разрешено, макар че те твърдят, че са имали разрешително. Ние имаме информация, че те са имали едно писмо от МОСВ, с което им се разрешава, но за нас това не е правилния начин, защото това е била една непублична процедура, без консултации. По този начин те отново са нарушили Закона. От април 2019 г. те имат официално разрешително, което ние заедно с екологично сдружение „За Земята“ и 100 граждани от района на Бобов Дол и Дупница го обжалваме. Обжалваме го защото смятаме, че има проблеми в начина, по който се е дало това разрешително и заради липсата на информация за отпадъците, които ще бъдат изгаряни, както и как ще се следи какви ще са емисиите от тази дейност“, обяснява Антонова.

Попитана на какво отдава разминаването в тезите на управителят на компанията „Блацион“ ООД – македонския гражданин Горан Ангелов, който твърди, че в ТЕЦ „Бобов Дол“ се горят гуми и пластмаси, и на твърдението на новият екоминистър Емил Димитров, който вчера в Министерския съвет обяви, че няма превишение на вредните емисии, – Антонова каза, че работата на контролните институции е да кажат каква е истината. В същото време премиерът Борисов вчера обяви, че е разпоредил разследващите органи да изследва пепел от централата, за да се установи горени ли са опасни отпадъци.

„В официалните документи не смятаме, че някъде ще напишат, че изгарят този вид отпадъци при положение, че нямат разрешение за това. За това разчитаме институциите – МВР и прокуратура да си свършат работата и ако има такива обвинения те да бъдат качествено разследвани, за да сме сигурни, че това не се случва, тъй като е незаконно“, коментира тя.

Меглена Антонова посочва, че към момента този вид бизнес е доходоносен, тъй като ТЕЦ „Бобов Дол“ получава пари за изгарянето на отпадъци, но не плаща такса на държавата за извършването на тази дейност. Именно затова и апетитът към тази дейност е толкова голям и той трябва да бъде спрян като се въведат високи такси, които да заплащат ТЕЦ-овете, както и да има строга регулация. А ако държавата няма възможност да упражнява контрол, то просто да не разрешава такава дейност да се извършва.

„Това е единствената причина те да го правят, тъй като икономически им е много по-изгодно, отколкото да купуват въглища. Обикновено централата, за да набави някакъв вид гориво, трябва да плати, докато в момента се получава обратната система, в която на ТЕЦ-овете им се плаща. Това е плюс за тях. Докато изгарянето не стане икономически неизгодно, за тях няма да намалява тази дейност“, категорична е Антонова.

Не трябва да се пропуска и фактът, че ТЕЦ „Бобов дол“, който непрекъснато търси как да намали разходите без да инвестира, е част от студения резерв на страната и получава солидни плащания, за да гарантира енергийната сигурност на България. Само за сезон 2019 – 2020 топлоелектроцентралата ще получи близо 12 милиона лева.

Антонова посочва и в каква посока трябва да върви нашата страна, а именно към намаляване на генерирането на отпадъци и свеждане до минимум изгарянето на отпадъци.

„Европа като цяло върви към намаляване на това горене. Намаляват се количествата, които с изгарят в инсенератори, затварят се, или такива инсталации не влизат в експлоатация. Това трябва да е и посоката, в която ние трябва да вървим – по-малко генериране и по-малко горене на отпадъци, защото те са ресурс, който – ако не може да оползотворим, не трябва въобще да го генерираме. Не смятаме, че ние трябва да се превръщаме в депо за отпадъци на цялата територия на страната“, посочва тя и припомня, че изгарянето, особено на опасните отпадъци, вреди на околната среда и на човешкото здраве.

БГНЕС припомня, че контейнерите с отпадъците, които пристигнаха на пристанището в България, трябваше да бъдат прехвърлени в ТЕЦ “Бобов Дол”.

Това каза управителят на компанията „Блацион“ ООД Горан Ангелов, който е македонски гражданин. „Блацион“ ООД е българско търговско дружество със седалище и адрес на управление в гр. София. Тази компания внася отпадъците, които бяха открити на пристанищата в България. Негови управители са македонските граждани Блаже Игнатов и Горан Ангелов. Те притежават 15% от компанията, а останалата собственост е на италианците Винченцо Трасари и Ецио Боче. Според Горан Ангелов “отпадъците не били прехвърлени в ТЕЦ “Бобов Дол”, защото при пристигането им на пристанището вече е бил изтекъл лицензът на централата за изгаряне на отпадъци.

“Става въпрос за пластмаса и гуми. Откритите дървени, текстилни и стъклени отпадъци не са забранени. Това ще бъде доказано от експертите след като бъде направена проверка”, каза още Ангелов пред МИА. Според него “информацията в българските медии не е вярна и отпадъците, ако се получи разрешение, ще бъдат прехвърлени в ТЕЦ “Бобов Дол” или пък ще бъдат върнати обратно в Италия”.

Горан Ангелов е управител на най-голямото депо за отпадъци в Република Северна Македония “Дрисла”, край Скопие. Той категорично заяви, че никога не е имало партньорство с „Блацион“ ООД. “В страната ни /Македония, бел.ред./ никога не сме внасяли каквито и да са отпадъци, защото това е забранено. Това сме правили само и единствено в съседна България”, каза още Горан Ангелов.

Прокуратурата в Бургас започна разследване за нерегламентиран внос на 20 контейнера с италиански отпадъци на пристанището в Бургас, стопанисвано от „БМФ Порт – Бургас“ ЕАД. Товарът е транспортиран с кораб на 5 септември 2019 г., като му е бил определен режим временно складиране за срок до 90 дни.

И днес, както и цял ден вчера, на пристанище Варна-Запад разследващите продължават да отварят контейнерите с нерегламентирано внесен боклук от Италия.

Получател на товара е „Блацион“ ООД. Съдружниците Ецио Боче и Винченцо Трассари ще бъдат търсени по линия на международното сътрудничество.

25-те контейнера са пристигнали в страната на 9 октомври миналата година с разрешение да останат на пристанището 90 дни. След изтичането на този срок собственикът им не ги потърсил, прокуратурата започна досъдебно производство и проверка на съдържанието на товара. Освен описаните пластмаса и каучук, в тях има дрехи, играчки и битови уреди.

За ресор „отпадъци“ в екоминистерството отговаря Николай Кънчев, който заема поста от квотата на ВМРО.

БГНЕС припомня, че вчера министърът на околната реда и водите от квотата на ВМРО Емил Димитров официално съобщи, че негова проверка в събота сутрин показала, че в ТЕЦ “Бобов дол” не е имало превишение на вредните емисии. Премиерът Борисов пък разпореди разследващите органи да вземат пепел от ТЕЦ-а и така да се установи дали са горени опасни отпадъци. /БГНЕС
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827