Експерт: Иранският отговор ще бъде поразяване на ВИП персона на Америка

България 06.01.2020 18:58

Иранският отговор ще бъде стремеж към поразяване на ВИП персона на Америка. Това каза експертът по национална сигурност Славчо Велков по Би Ти Ви.

Той коментира и думите на експерти, които сравняват убийството на Солеймани с тези на лидера на ИДИЛ Абу Бакр ал-Багдади и бившият командир на "Ал Кайда" - Осама бин Ладен. "Нямат нищо общо - Солеймани никога не се е крил и е с огромен авторитет в региона", каза Славчо Велков.

По думите му потенциален сблъсък е възможен на територията на Ирак. "Няма да е класическа война, а с прокси организации, които държавите невинаги могат да контролират, както и ще има противопоставяне в киберпространството".

Конфликтът ще е на регионална основа, но отзвукът ще е с глобален характер заради присъствието на американските мисии по света, добави още Велков.

"Ислямска държава" се радва на убийството на Солеймани, изгубиха един от най-опасните си врагове. ИДИЛ обвиняват шиитите, че са неверници, толкова са консервативни", каза още той.

Ако се стигне до партизанска война, тя ще ни припомня на тази във Виетнам, обобщи експертът по национална сигурност. /БТВ
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355