В бъдеще Полша ще разполага с повече танкове, отколкото Германия и Франция взети заедно

ЕС и Свят 03.01.2020 12:45

Държавите от Европейския съюз се стремят да превъоръжат армиите си и да увеличат бойната си ефективност, пише германският национален ежедневник Die Welt. Германия и Франция обаче изключиха Полша от проектите за отбрана, въпреки подчертаното й желание да модернизира въоръжените си сили и затова Варшава се обърна към други партньори, основният от които – САЩ.

В резултат Полша сключи споразумение за закупуването на 20 американски преносими ракетни установки и оборудване за тях на стойност повече от 400 млн. долара.В допълнение, Варшава иска да закупи други, по-нови танкове, които да заменят германските. Полша харчи милиарди долари за военна техника, предимно от САЩ, и е една от шестте страни на НАТО, които отделят за отбрана 2% от БВП, информира "Фокус".

Оръжията са приоритет за Полша и президентът на САЩ Доналд Тръмп често я хвали по този повод. Според експерти Варшава е вторият по големина купувач на американско оръжие след Саудитска Арабия.

Според изданието, вина за ситуацията имат Париж и Берлин - за разлика от САЩ, европейските партньори са изключили Полша от въпросите на отбраната. Германия и Франция си сътрудничат в тази област, но не позволяват на Полша да работи заедно с тях, въпреки че Варшава с удоволствие ще участва в разработването на нови танкове.

Освен това Полша чувства заплаха от Русия и затова активно купува оръжие. Така Варшава ще придобие 32 самолета F-35 на стойност 6,5 млрд. долара. САЩ са готови да предоставят на Полша необходимото оборудване, докато германско-френската алтернатива ще бъде налична не по-рано от 2030-те.

Позицията на Берлин и Париж има последици за общата европейска отбранителна политика и, следователно, за европейската сигурност, предупреждава германският вестник. Полша играе важна военна роля, като гарантира сигурността на т.нар. Източен фланг на НАТО. Ако сега Варшава сключи двустранни договори със САЩ, това допълнително ще усложни интеграцията между европейските армии.

Експертите говорят за опасността от отчуждението на Полша като най-важния партньор в областта на политиката за сигурност, в случай че европейските държави не направят предложения за Варшава. На Полша трябва да се гледа не само потенциален купувач на военно оборудване, но и като на партньор. Поради това тя се интересува и от разработването на европейски танк. Берлин обаче вече има тъжния опит от големи европейски проекти, който показа, че колкото повече страни участват в него, толкова по-често има забавяния и по-високи разходи.

От тази гледна точка въпросът доколко разумно е участието на Полша в подобни проекти по отношение на индустриалната политика остава отворен. От друга страна, трябва да се помисли какви стратегически последици може да има изключването на Варшава от тези проекти. За съжаление на Полша, твърде малко политици в Германия са загрижени за този въпрос.

Ако Берлин не се погрижи за по-успешната интеграция на Варшава в европейските отбранителни проекти, това ще тласне Полша в ръцете на Доналд Тръмп. Точно това се случва сега и не само САЩ, но и Южна Корея е готова да бъде партньор на Полша, като й предложи версия на своя модел K2, съобразен с нуждите й, и дори да извърши трансфер на технологии, за който Варшава настоява. Преговорите по този въпрос са в началния етап, но вече се говори за 800 единици. След такава солидна сделка Полша ще разполага с по-модерни бронирани превозни средства от Германия и Франция заедно, подчертава Die Welt.
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549