Харадинай: С "Мини Шенген" Сърбия цели премахване на косовските мита

ЕС и Свят 22.12.2019 08:00

Бившият премиер на Косово Рамуш Харадинай заяви, че приоритетите на държавата му са свързани с прилагането на Споразумението за стабилизиране и асоцииране с ЕС и няма нужда от създаването на балкански "Mини Шенген", предаде БНТ.

В коментар за днешната среща в Тирана между премиерите на Албания и Северна Македония - Еди Рама и Зоран Заев, и на президентите на Сърбия и Черна гора - Александър Вучич и Мило Джуканович, Харадинай заяви, че Косово е заинтересовано от "Шенген със столица Брюксел", а не от "мини Шенген" с център Сърбия.

"Всички държави от Западните Балкани имаме договори с ЕС. Косово е подписало Споразумението за стабилизиране и асоцииране и трябва да се фокусира върху него", подчерта Харадинай.

Той подчерта, че Косово е евроатлантическа държава и това е нейната перспектива.

Според него, единствената цел на инициативата за създаване на зона за свободно движение на капитали, стоки и услуги между страните от региона е премахването на 100-процентните мита, които Прищина въведе за вноса на сръбски стоки в края на 2018 г.

"Затова напрежението, което се наблюдава през последните дни (от страна на Рама и Вучич) е причинено от това, че плановете им пропадат", твърди Харадинай.

Той заяви, че докато Сърбия продължава да не признава косовската държава и да отрича престъпленията срещу албанското население по време на последната война, Косово няма да участва в инициативи, подобни на "мини Шенген".

Във връзка с изявление на Рама, че Косово остана без визова либерализация, защото Харадинай не уважи искането на Еманюел Макрон за временно премахване на митата за Сърбия и Босна и Херцеговина, косовският премиер заяви, че Рама може да покаже, че мисли доброто на гражданите на Косово, като премахне пътната такса за Пътя на нацията (магистралата, свързваща Албания с Косово - бел. ред.).

"Тогава може да му повярваме и за други неща", подчерта Харадинай. /БНТ
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481