Шестима загинали в Индия на най-кръвопролитния ден от началото на протестите

ЕС и Свят 21.12.2019 16:07

Шестима души са убити и десетки са ранени при сблъсъци между индийската полиция и хиляди протестиращи, които отново излязоха на улицата в няколко региона на страната, за да се противопоставят на нов закон, който според тях дискриминира мюсюлманите, информира "Ройтерс".

Полицията предприе действия в половин дузина градове в най-населения щат в Индия Утар Прадеш, където отдавна има напрежение между индусите и малцинството мюсюлмани.

В петък най-малко шестима души са убити, а 32 са ранени при сблъсъци между полицията и протестиращи, които хвърляха камъни, обявиха от полицията. Той е най-кръвопролитният ден от началото на протестите. Властите отбелязват, че полицията не е отговорна за смъртта им. Отделно полицията задържа 144 души. Общо от началото на протестите, които са във втората си седмица, са загинали 13 души.

На 11 декември националистическото правителство на премиера Нарендра Моди прокара през парламента закон, който позволява по-лесно предоставяне на индийско гражданство на немюсюлмански малцинства от Афганистан, Бангладеш и Пакистан, които са се преместили в Индия преди 2015 г. Според критици изключването на мюсюлманите е дискриминация и предоставянето на гражданство на базата на религия подкопава конституцията.

Мюсюлманите представляват 14% от населението на Индия. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355