След банките в САЩ и Wall Street обръща гръб на изкопаемите горива
България 18.12.2019 13:55
По-рано тази година поевтиняването на петрола доведе до още по-сериозен спад на приходите на производителите на шистов петрол и газ в САЩ, които започнаха да фалират с най-бързия си темп за последните няколко години. В резултат на това изключително задлъжнелите компании в отрасъла получиха неприятна новина - кредитният им риск от банките се повиши.
Резултатът от това е, че те няма да могат да рефинансират кредитите си, което ще породи сериозен проблем, тъй като не е възможно да разчитат и на големи продажби, въпреки че изпомпват много петрол и газ.
В началото на тази седмица целият петролен сектор понесе още един удар - Goldman Sachs обяви, че ще спре финансирането на нови проекти за въглищни централи и проучването за петрол и газ. Това е прецедент, тъй като банката се превръща в първия голям финансов играч от САЩ, който предприема подобна мярка, пише Ник Кънингам от oilprice.com.
"Обновената политика на Goldman Sachs показва, че банките в страната може да спрат финансирането за петролния и газовия сектори, а сега останалите финансови играчи, особено JPMorgan, който финансира най-много такива проекти, ще трябва да компенсира за останалите, които се изтеглят", коментира в изявление Джейсън Опеня Дистерхофт от Rainforest Action Network.
А Morgan Stanley също изтъкнаха, че фокусирането инвестициите си в природни, социални и правителствени проблеми (ESG) "създава както рискове, така и възможности" за енергийния сектор в САЩ. Според тях все още не се наблюдава дискаунт на акциите на енергийните компании, но те стават по-рискови за финансиране. "В бъдеще очакваме фокусът върху ESG само да се засили", посочват от банката.
От друга страна, екоактивистите оказват все по-силен натиск върху енергийните компании. Нидерландският акционер и активист Follow This подготвя още климатични резолюции за годишните срещи на съдружниците в ExxonMobil, Chevron, Royal Dutch Shell и Equinor.
Затова решението на Goldman Sachs е от огромно значение за цялата индустрия, коментира Кънингам. Въглищата бавно умират и не е ясно кой ще е склонен да ги финансира в бъдеще. Същото е вярно и за петрола в Арктическия океан - регион, от който вече се изтеглиха компании като Royal Dutch Shell например.
То обаче едва ли ще окаже незабавен ефект върху отрасъла, а по-скоро е първа стъпка към изтеглянето на големите играчи от финансовия сектор от шистовите горива. /money.bg
Резултатът от това е, че те няма да могат да рефинансират кредитите си, което ще породи сериозен проблем, тъй като не е възможно да разчитат и на големи продажби, въпреки че изпомпват много петрол и газ.
В началото на тази седмица целият петролен сектор понесе още един удар - Goldman Sachs обяви, че ще спре финансирането на нови проекти за въглищни централи и проучването за петрол и газ. Това е прецедент, тъй като банката се превръща в първия голям финансов играч от САЩ, който предприема подобна мярка, пише Ник Кънингам от oilprice.com.
"Обновената политика на Goldman Sachs показва, че банките в страната може да спрат финансирането за петролния и газовия сектори, а сега останалите финансови играчи, особено JPMorgan, който финансира най-много такива проекти, ще трябва да компенсира за останалите, които се изтеглят", коментира в изявление Джейсън Опеня Дистерхофт от Rainforest Action Network.
А Morgan Stanley също изтъкнаха, че фокусирането инвестициите си в природни, социални и правителствени проблеми (ESG) "създава както рискове, така и възможности" за енергийния сектор в САЩ. Според тях все още не се наблюдава дискаунт на акциите на енергийните компании, но те стават по-рискови за финансиране. "В бъдеще очакваме фокусът върху ESG само да се засили", посочват от банката.
От друга страна, екоактивистите оказват все по-силен натиск върху енергийните компании. Нидерландският акционер и активист Follow This подготвя още климатични резолюции за годишните срещи на съдружниците в ExxonMobil, Chevron, Royal Dutch Shell и Equinor.
Затова решението на Goldman Sachs е от огромно значение за цялата индустрия, коментира Кънингам. Въглищата бавно умират и не е ясно кой ще е склонен да ги финансира в бъдеще. Същото е вярно и за петрола в Арктическия океан - регион, от който вече се изтеглиха компании като Royal Dutch Shell например.
То обаче едва ли ще окаже незабавен ефект върху отрасъла, а по-скоро е първа стъпка към изтеглянето на големите играчи от финансовия сектор от шистовите горива. /money.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 01:12 Хороскоп за вторник, 23 юни 2026 г.
- 19:33 Шест месеца след края на брака им: Никол Кидман отправи специален поздрав към Кийт Ърбан
- 19:24 33% от местата в ръководствата на публичните компании ще бъдат за по-слабо представения пол
- 19:21 Прогресивна България: Вдигаме данъка за второ жилище, да се купуват за живот, а не за спекула
- 19:17 Русия разполага с най-мощната противоракетна система в света - A-235 защитава Москва
- 19:09 В САЩ произведоха възпоменателни монети с надпис „Свобода“ и „Вярваме в Бог"
- 19:02 Откриха гробници, които може да са предшественици на пирамидите в Египет
- 18:55 Грушко: НАТО реално се готви за война с Русия до 2030 г.