Лекарският съюз: Ние не сме лошите хора с големи заплати
България 17.12.2019 16:38
Внушението че лекарите са лошите хора с големи заплати е абсолютно неправилно и некоректно. Това заявяват в декларация, разпратена и до медиите, от БЛС, в която се изказва и угриженост, че специалисти, с които работят ежедневно в екип, индиректно застават срещу тях - лекарите.
Български лекарски съюз с безпокойство е проследил вчерашната среща в Министерски съвет между премиера и медицинските сестри, както и последвалите публикации в медиите и тиражираните в публичното пространство внушения и твърдения.
Внушението, че лекарите са "лошите хора с големи заплати" е неправилно според БЛС. "Остро възразяваме срещу направените внушения, че "парите за здраве отиват в джобовете на лекарите", заявяват от БЛС и посочват, че това са същите тези лекари, които застават с имената си и във всеки един момент могат да бъдат подведени под съдебна отговорност.
Това е внушение, което внася допълнително напрежение в съсловието, задълбочава конфликта и противопоставя работещите в сектора. От БЛС подчертават, че от тази ситуация не печели никой - нито специалистите по здравни грижи, нито лекарите, най-малко пациентите - има само губещи.
В декларацията се посочва и че заплатите на лекарите и специалистите по здравни грижи у нас зависят от приходите на болницата от клинични пътеки, т.е. от лекуваните в даденото лечебно заведение пациенти.
БЛС не е спирал да се бори за достойното заплащане на своите колеги, заявяват още от съсловната организация и припомнят, че тази година те са успели да извоюват в Националния рамков договор (НРД) за 2020-2022 да има осезаемо повишение на цените на клиничните пътеки - единственият за момента законен начин за повишаване на приходите на лечебните заведения и респективно на заплатите на всички работещи в системата, и на медицинските сестри.
Също така БЛС за първи път е извоювал да се запише минимален процент от приходите на лечебното заведение, които да са гарантирани за заплати на лекарите и специалистите по здравни грижи, както и в преговорите по НРД Лекарският съюз е поканил за първи път ръководството на асоциацията на специалистите по здравни грижи.
"БЛС многократно е заявявал, че не подкрепя лошите практики и злоупотребите, многократно е настоявал - има ли виновни те да бъдат наказвани с цялата строгост на закона. Всеки опит за обобщение и внушаване на групова вина е неправилен и опасен. Пътят на решаването на проблемите в системата обаче не е чрез спекулации, ултиматуми и лов на вещици. Нито чрез обострянето на отношенията между специалистите, които работят всеки ден заедно, рамо до рамо, под огромно напрежение, борейки се за спасяването на човешки животи", заявяват в декларацията си българските лекари. /news.bg
Български лекарски съюз с безпокойство е проследил вчерашната среща в Министерски съвет между премиера и медицинските сестри, както и последвалите публикации в медиите и тиражираните в публичното пространство внушения и твърдения.
Внушението, че лекарите са "лошите хора с големи заплати" е неправилно според БЛС. "Остро възразяваме срещу направените внушения, че "парите за здраве отиват в джобовете на лекарите", заявяват от БЛС и посочват, че това са същите тези лекари, които застават с имената си и във всеки един момент могат да бъдат подведени под съдебна отговорност.
Това е внушение, което внася допълнително напрежение в съсловието, задълбочава конфликта и противопоставя работещите в сектора. От БЛС подчертават, че от тази ситуация не печели никой - нито специалистите по здравни грижи, нито лекарите, най-малко пациентите - има само губещи.
В декларацията се посочва и че заплатите на лекарите и специалистите по здравни грижи у нас зависят от приходите на болницата от клинични пътеки, т.е. от лекуваните в даденото лечебно заведение пациенти.
БЛС не е спирал да се бори за достойното заплащане на своите колеги, заявяват още от съсловната организация и припомнят, че тази година те са успели да извоюват в Националния рамков договор (НРД) за 2020-2022 да има осезаемо повишение на цените на клиничните пътеки - единственият за момента законен начин за повишаване на приходите на лечебните заведения и респективно на заплатите на всички работещи в системата, и на медицинските сестри.
Също така БЛС за първи път е извоювал да се запише минимален процент от приходите на лечебното заведение, които да са гарантирани за заплати на лекарите и специалистите по здравни грижи, както и в преговорите по НРД Лекарският съюз е поканил за първи път ръководството на асоциацията на специалистите по здравни грижи.
"БЛС многократно е заявявал, че не подкрепя лошите практики и злоупотребите, многократно е настоявал - има ли виновни те да бъдат наказвани с цялата строгост на закона. Всеки опит за обобщение и внушаване на групова вина е неправилен и опасен. Пътят на решаването на проблемите в системата обаче не е чрез спекулации, ултиматуми и лов на вещици. Нито чрез обострянето на отношенията между специалистите, които работят всеки ден заедно, рамо до рамо, под огромно напрежение, борейки се за спасяването на човешки животи", заявяват в декларацията си българските лекари. /news.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:53 Хороскоп за сряда, 24 юни 2026 г.
- 19:34 Норвежките фенове превзеха „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк с грандиозно „викингско гребане“ (ВИДЕО)
- 19:27 Австралийски глашатай постави световен рекорд за най-силен вик - 122,4 децибела (видео)
- 19:20 ООН: Над 200 000 деца са убити в Газа, Израел умишлено ги нападал. Това е геноцид
- 19:13 Ерген и мома ще търсят любовта в новия сезон на едноименното предаване
- 19:06 Меган Маркъл и принц Хари под финансов натиск заради високите си разходи
- 18:59 Мощно торнадо удари Русия
- 18:51 Спряха обществената поръчка за проектирането на Националната детска болница