Будапеща, Варшава, Прага и Братислава се обединяват срещу популистите
ЕС и Свят 16.12.2019 18:10
Прогресистките кметове на столиците на страните от Вишеградската четворка - Будапеща, Варшава, Прага и Братислава - сключиха днес "пакт на свободните градове", за да се противопоставят на популистките правителства, управляващи държавите им, и да укрепят връзките с Европейския съюз, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Церемония с участието на четиримата кметове се състоя в Будапеща, където новият левоцентристки кмет Гергей Карачон спечели през октомври изненадваща победа над кандидата на управляващите, ръководил града девет години.
След избора си Карачон се обяви за главен противник на министър-председателя националист Виктор Орбан. Във Варшава кметът центрист Рафал Тшасковски, победил на изборите през 2018 г. консервативния кандидат националист, също е емблематична фигура за опозицията.
"Популизмът е погрешен и опростенчески отговор на проблемите", заяви на пресконференция 38-годишният кмет на Прага Зденек Хржиб, поддръжник на Пиратската партия и критик на чешкия премиер и бизнесмен Андрей Бабиш.
Четвъртият участник в пакта е Матуш Вало, кмет на Братислава, местен политически активист, без партийна принадлежност в държава, управлявана от словашката популистка левица.
Приетата декларация обявява общия им ангажимент да насърчават "свободата, човешкото достойнство, демокрацията, равенството, правовата държава, социалната справедливост, толерантността и културните различия".
Целта на обединението на кметовете е да работят директно с европейските институции, за да получават европейско финансиране за развитието на своите градове, заобикаляйки централните правителства, отбелязва АФП. /БТА
Церемония с участието на четиримата кметове се състоя в Будапеща, където новият левоцентристки кмет Гергей Карачон спечели през октомври изненадваща победа над кандидата на управляващите, ръководил града девет години.
След избора си Карачон се обяви за главен противник на министър-председателя националист Виктор Орбан. Във Варшава кметът центрист Рафал Тшасковски, победил на изборите през 2018 г. консервативния кандидат националист, също е емблематична фигура за опозицията.
"Популизмът е погрешен и опростенчески отговор на проблемите", заяви на пресконференция 38-годишният кмет на Прага Зденек Хржиб, поддръжник на Пиратската партия и критик на чешкия премиер и бизнесмен Андрей Бабиш.
Четвъртият участник в пакта е Матуш Вало, кмет на Братислава, местен политически активист, без партийна принадлежност в държава, управлявана от словашката популистка левица.
Приетата декларация обявява общия им ангажимент да насърчават "свободата, човешкото достойнство, демокрацията, равенството, правовата държава, социалната справедливост, толерантността и културните различия".
Целта на обединението на кметовете е да работят директно с европейските институции, за да получават европейско финансиране за развитието на своите градове, заобикаляйки централните правителства, отбелязва АФП. /БТА
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 13:05 Бордове за милиони в държавните фирми: НЕК и „Булгаргаз“ плащат стотици хиляди въпреки загубите
- 13:03 Акциите на SpaceX се сринаха
- 12:55 Мондиалът се сблъска с първата си буря, а гневните реакции не закъсняха
- 12:47 DARA отказа участие на фест в Баку заради атака на украински фенове
- 12:24 Варна ще е домакин на XII Европейска олимпиада по география
- 12:17 Съдът образува ново дело по иск на „МБАЛ Варна“ ЕООД срещу НЗОК за над 282 хиляди евро
- 12:09 България пак започва да произвежда автомобили
- 12:01 Рекордните горещини в Европа взеха 18 жертви във Франция