Протестираха софиянци, чиито имоти общината иска да отчужди за по 15 ст.
България 15.12.2019 17:40
Собственици на имоти, които общината иска да отчужди за по 15 ст. на кв. м временно затрудниха движението по бул. "Ломско шосе" в София, съобщи БНР.
Отчуждаването се налага заради планираното разширение на булеварда, но цената, която общината предлага без обсъджане е неприемлива за стопаните, които имат собствени къщи, дворове, гаражи върху терени, нарочени за отчуждение.
По думите на Васил Цветанов от инициативния комитет на протестиращите хората са поискали да бъдат обезщетени с общински имоти, но им е било отказано.
"Отсреща цялата отсечка беше общинска, цялата е разпродадена на, но не на 15 ст., а сега нас ни бутат на жълти стотинки", каза Цветанов.
Собствениците на имоти се отказаха от предварително обявената двучасова блокада, за да не затрудняват движението в столицата.
Хората са категорични, че Столичната община извършва национализация в XXI век.
"Те искат да ни вземат имотите. По никакъв начин не са ни уведомили. Не е минавал оценител - 49 имота са. Държат се с нас, сякаш нямаме право на глас", каза Цветанов.
Те са поискали среща с кмета на София Йорданка Фандъкова, но насрочената среща е за след два месеца. "Аз мисля, че сме горе-долу като едно време, както е бил Народният съд - без право на глас. Ще продължаваме, докато някой от управляващите се сети, че трябва да дойде и да ни даде отговор", допълни Васил Цветанов.
На част от собствениците делата са минали в Административния съд. Административният съд в София е потвърдил сумите, определени от Столичната община без право на обжалване. /БНР
Отчуждаването се налага заради планираното разширение на булеварда, но цената, която общината предлага без обсъджане е неприемлива за стопаните, които имат собствени къщи, дворове, гаражи върху терени, нарочени за отчуждение.
По думите на Васил Цветанов от инициативния комитет на протестиращите хората са поискали да бъдат обезщетени с общински имоти, но им е било отказано.
"Отсреща цялата отсечка беше общинска, цялата е разпродадена на, но не на 15 ст., а сега нас ни бутат на жълти стотинки", каза Цветанов.
Собствениците на имоти се отказаха от предварително обявената двучасова блокада, за да не затрудняват движението в столицата.
Хората са категорични, че Столичната община извършва национализация в XXI век.
"Те искат да ни вземат имотите. По никакъв начин не са ни уведомили. Не е минавал оценител - 49 имота са. Държат се с нас, сякаш нямаме право на глас", каза Цветанов.
Те са поискали среща с кмета на София Йорданка Фандъкова, но насрочената среща е за след два месеца. "Аз мисля, че сме горе-долу като едно време, както е бил Народният съд - без право на глас. Ще продължаваме, докато някой от управляващите се сети, че трябва да дойде и да ни даде отговор", допълни Васил Цветанов.
На част от собствениците делата са минали в Административния съд. Административният съд в София е потвърдил сумите, определени от Столичната община без право на обжалване. /БНР
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 23:56 Хороскоп за четвъртък, 25 юни 2026 г.
- 19:33 ЕК предлага: "Европол" да има представителства във всички страни от ЕС
- 19:23 Тръмп нареди проверки заради цената на бензина в САЩ
- 19:15 „Ростех“ разкри тайното оръжие на Т-90М:След 200 промени танкът става още по-опасен на бойното полe
- 19:07 В Англия след грешната стъпка: Без паника, но така няма да стане
- 19:00 Докато светът говори за AI, Китай спечели друга ключова технологична битка срещу САЩ
- 18:54 Редки цветове и прецизна изработка на мозайка в храма на Херакъл в Хераклея Синтика
- 18:47 FT: Хегсет освобождава командващия сухопътните войски на САЩ в Европа