Китайските потребители търсят все повече вносни стоки, сочи доклад

България 06.12.2019 15:20

Разходите за бързооборотни потребителски стоки в Китай непрекъснато нарастват на фона на намаляващия икономически натиск през първите три тримесечия на тази година, като вносът представлява 18% от всички продажби на бързооборотни стоки, се казва в съвместен доклад на Bain & Company и Kantar Worldpanel. Това съобщи Радио "Китай".

Общите продажби на бързооборотни стоки са се увеличили съответно с 2,7%, 6,9% и 5,7% през първите три тримесечия, поддържайки същите темпове като 2018 г. За същия период вносът е нараснал с 10%, което е близо два пъти повече от темповете на общия растеж на бързооборотните стоки. В много категории вносът изпреварва осазаемо средния ръст в съответната категория, като например вносните газирани безалкохолни напитки са нараснали близо четири пъти по-бързо от средното за категорията, а пастата за зъби – три пъти над средното за този продукт.

„Потребителите имат трайно желание за вносни продукти. Това важи особено за онези категории, при които китайските потребители смятат, че чуждестранните стоки са с по-високо качество от местните, като например козметика и парфюми, вино, млако на прах", казва Бруно Лан, партньор в Bain & Company и един от авторите на доклада.

Продажбите на американски гримове през 12-те месеца, завършващи през второто тримесечие на 2019 г., нараснаха с 54% спрямо същия период на 2018 г., а тези на пастата за зъби от Холандия са се удвоили за същото време. Ръстът на вноса се ръководи най-вече от онлайн продажбите, които през първата половина на 2019 г. скочиха с 30 процента и представляват 35% от всички онлайн сделки в Китай през това време. „Концентрирайки се върху онлайн продажбите, чуждестранните компании за бързооборотните стоки печелят добри позиции в Китай, без да е необходимо да изграждат сложен логистичен път към пазара", посочва Джейсън Ю, генерален мениджър на Kantar Worldpanel Greater China и съавтор на доклада.

В доклада на двете компании се посочва също, че доходите на потребители в градовете се увеличават, както и стремежът им към по-здравословен живот с по-високо качество. /24chasa.bg
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911