Хашим Тачи: Политиката на геноцид на Сърбия трябва да се осъди

ЕС и Свят 06.12.2019 09:56

"Политиката на геноцид на Сърбия не може да се защитава, трябва да се осъди", заяви президентът на Косово Хашим Тачи, реагирайки на изявления от Сърбия на присъдата от две години затвор на бившия министър в косовското правителство от редовете на сърбите Иван Тодосиевич, съобщава вестник "Данас". Тодосиевич бе осъден вчера в Прищина за "разпалване на национална, расова, религиозна омраза, тревога и нетолерантност".

Обвинението му бе повдигнато за изявление по повод на 20-ата годишнина от бомбардировките на СР Югославия, когато на отбелязването на деня на бомбардирането в Звечан той между другото каза, че в косовското село Рачак не е имало избиване на цивилно население, а по време на последните сблъсъци там са убити албански терористи, предава БТА.

Мир, помирение и справедливост не могат да се градят, като се основаваш на отричане на престъпление, каза Тачи. "Виждам, че официални лица от Сърбия отричат едно от най-тежките престъпления против цивилни, извършено в Европа, потвърдено от Триубнала за военните престъпления в Хага, като случая Рачак. Политиката на геноцид на Сърбия не може да се защитава. Трябва да се осъди", каза Тачи.

Президентът на Сърбия Александър Вучич нарече вчера "заплаха" присъдата на Тодосиевич и заяви, че и самият той повтаря, че това е "изфабрикувано престъпнение". Той запита дали заради това "ще бъдем осъдени всички".

"Всички членове на Сръбската листа ще повторят същото, и аз повтарям - престъплението в Рачак е изфабрикувано, и всичко там е фалшифицирано от онзи световен измамник и крадец Уилям Уокър", каза Вучич, цитиран от "Данас".

През 1999 г. тогавашният ръководител на мисията на ОССЕ в Косово Уилям Уокър обвини сърбите за убийството на цивилни албанци в село Рачак, а сърбите твърдяха, че там в сражение са убити албански терористи. Случаят Рачак доведе до въздушните удари на НАТО срещу СР Югославия.

Силвана Арсович, бивша сътрудничка на убития косовски сръбски лидер Оливер Иванович и една от шестимата сърби, обвинени от специализираната прокуратура в Прищина за съучастие в убийството, заяви, че е подложена на "невиждан медиен и всякакъв друг натиск", пише "Вечерне новости".

"Не искам медийно внимание. Не искам медиите да ме снимат и всичко, през което преминавам, влияе на здравето ми. Не защото се чувствам отговорна за каквото и да е, а защото съм подложена на медиен и всякакъв дуг натиск, а вече страдах достатъчно", каза Арсович.

Във вторник тя бе приета в болница с високо кръвно налягане, болки в гърдите и световъртеж и според лекаря Небойша Сърбляк състоянието й вероятно е резултат от оказвания с месеци натиск върху нея.

Специалната прокуратура в Косово повдигна на 2 декември обвинения против шестима души, една от които е Арсович, за съучастие в убийството на Оливер Иванович в северна Митровица през януари 2018 г. Съобщават се инициалите на обвиняемите, трима от които са в ареста, а трима се укриват и за тях са издадени международни заповеди за арест.

От партията на Оливер Иванович заявиха, че Силвана Арсович е била изключително предана на лидера и смятат, че натискът върху нея от страна на албански медии е планиран с цел да се криминализира целият населен със сърби север на Косово, за да се планира по-лесно етническото му прочистване, пише "Новости". /БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911