Забавя се растежът на глобалните въглеродни емисии през 2019-а

Избрано 04.12.2019 13:27

Изненадващ спад в използването на въглища в САЩ и Европа е помогнал за се забави растежът на глобалните емисии на въглероден диоксид (CO2) през тази година, като за това също така допринася и сниженото търсене в Китай и Индия, показва проучване, цитирано от "Ройтерс".

Докладът, цитиран на срещата на ООН за климата в Мадрид, показа, че нарастващият апетит за петрол и газ означава, че светът все още е далеч от постигането на драстичните намаления на емисиите на парникови газове, необходими за предотвратяване на катастрофално глобално затопляне.

Независимо от това използването на въглища е спаднало рязко в САЩ и Европа, което е спомогнало за забавяне на прогнозирания растеж на емисиите на въглероден диоксид до 0,6% през 2019 г. в сравнение с 2,1% през предходната година.

По-бавният растеж на търсенето в Китай, който изгаря половината въглища в света, и Индия, в комбинация с цялостния по-слаб икономически растеж, също е спомогнал за забавяне на възходящия поход на емисиите, се допълва в доклада, известен като Global Carbon Budget 2019 (Глобален въглероден бюджет 2019).

"Слабият растеж на емисиите на въглероден диоксид през 2019 г. се дължи на неочакван спад в глобалната употреба на въглища, но този спад е недостатъчен за преодоляване на стабилния ръст на потреблението на природен газ и петрол", изтъква Глен Питърс, изследователски директор в базирания в Осло изследователски център за климата CICERO.

Питърс добави, че емисиите на CO2 от изкопаеми горива в световен мащаб вероятно ще бъдат повече от 4% по-високи през 2019 г. в сравнение с 2015 година, когато беше прието Парижкото споразумение за справяне с климатичните промени.

Публикуван от изследователската група Global Carbon Project в няколко академични списания, включително Nature Climate Change, докладът представлява първата целогодишна оценка на увеличението на емисиите на въглероден диоксид през 2019 г.

Авторите изтъкват, че отбелязаният в последно време растеж на възобновяемата енергия и електрическите превозни средства - в най-добрия случай - просто е забавил растежа на емисиите от изкопаеми горива, които трябва да спаднат бързо, ако светът иска да постигне ограничаване на глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий до края на века, което е записано в Парижкото споразумение. /news.bg
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957