САЩ и Китай са близо до споразумение за отмяна на мита

ЕС и Свят 04.12.2019 12:23

САЩ и Китай се доближават до споразумение кои мита да бъдат отменени като част от първата фаза на търговско споразумение, въпреки че двете държави обтегнаха отношенията заради ситуацията в Хонконг и Синдзян, съобщиха източници пред "Блумбърг".

Двете държави са постигнали напредък на преговорите въпреки напрежението във връзка с протестите в Хонконг и кризата в Синдзян, обявиха източниците.

Вчера американски представители предупредиха, че ще бъдат наложени нови мита на 15 декември, ако не бъде постигнат напредък на разговорите. Доналд Тръмп заяви, че САЩ не бързат и сделката може да бъде сключена след президентските избори през ноември 2020 г.

По-рано днес Китай разкритикува Вашингтон, след като Камарата на представителите прокара законопроект, който позволява налагане на санкции на китайски представители за нарушаване на човешките права на уйгурите в Синдзян.

Отделно САЩ ядосаха Китай, след като подкрепиха протестиращите в Хонконг. /news.bg
CHF CHF 1 2.10463
GBP GBP 1 2.24498
RON RON 10 3.83729
TRY TRY 100 3.87564
USD USD 1 1.66355