Столтенберг: За първи път НАТО ще обсъди възхода на Китай
ЕС и Свят 04.12.2019 10:58
За първи път в историята на НАТО лидерите на Алианса ще обсъдят възхода на Китай. Това заяви генералният секретар на организацията Йенс Столтенберг преди началото на втория ден от срещата на върха на НАТО в Лондон.
Очаква се лидерите да обсъдят редица въпроси по време на срещата по-късно днес: борбата с тероризма, контролът над въоръжението, отношенията ни с Русия и за първи път в историята на НАТО ние ще седнем с лидерите на НАТО и ще обсъдим възхода на Китай, отбеляза той.
Това носи възможности, но и предизвикателства. Ние виждаме възхода на Китай, включително инвестициите им в отбраната. Китай е втората държава в света по военни разходи след САЩ и наскоро показа нови модерни възможности, включително ядрени оръжия, продължи Столтенберг.
Той повтори, че от 2016 г. европейските съюзници и Канада са отделили 130 милиарда долара допълнителни средства за отбрана, като парите ще бъдат увеличени до 400 милиарда долара до 2024 г.
Това е безпрецедентно. Това прави НАТО по-силна, убеден е генералният секретар и добави, че лидерите също така ще обсъдят бойната готовност на силите, космоса и важната инфраструктура като 5G.
Столтенберг също опонира на френския лидер Еманюел Макрон и увери, че НАТО не е в "мозъчна смърт".
По думите му Великобритания е първият дом на НАТО и точното място за 70-ата годишнина от основаването на организацията. /news.bg
Очаква се лидерите да обсъдят редица въпроси по време на срещата по-късно днес: борбата с тероризма, контролът над въоръжението, отношенията ни с Русия и за първи път в историята на НАТО ние ще седнем с лидерите на НАТО и ще обсъдим възхода на Китай, отбеляза той.
Това носи възможности, но и предизвикателства. Ние виждаме възхода на Китай, включително инвестициите им в отбраната. Китай е втората държава в света по военни разходи след САЩ и наскоро показа нови модерни възможности, включително ядрени оръжия, продължи Столтенберг.
Той повтори, че от 2016 г. европейските съюзници и Канада са отделили 130 милиарда долара допълнителни средства за отбрана, като парите ще бъдат увеличени до 400 милиарда долара до 2024 г.
Това е безпрецедентно. Това прави НАТО по-силна, убеден е генералният секретар и добави, че лидерите също така ще обсъдят бойната готовност на силите, космоса и важната инфраструктура като 5G.
Столтенберг също опонира на френския лидер Еманюел Макрон и увери, че НАТО не е в "мозъчна смърт".
По думите му Великобритания е първият дом на НАТО и точното място за 70-ата годишнина от основаването на организацията.
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 18:13 Задържаха над 700 кутии контрабандни лекарства и стоки с обозначения на известни марки
- 18:07 Падението на сър Джефри Доналдсън: Виновен за изнасилване и сексуално насилие над деца
- 18:04 Радев: Украинският посланик наистина е искал информация от МВнР за Невзоров
- 18:02 Георги Марков: Ще ни върне ли Румен Радев във времето на Ярослав Радев ?
- 17:55 НИМХ: Остава нестабилно, с краткотрайни, но интензивни валежи и гръмотевични бури
- 17:46 Радев: Минималната заплата няма да бъде замразявана тази година
- 17:37 Нигер официално напусна Международния наказателен съд
- 17:28 Китай призова БРИКС да използва своя коз - контрола върху стратегическите суровини