Вдигат такса "смет", намаляват частично данъка на автомобилите
България 26.11.2019 15:46
Вдигане на такса битов отпадък за домакинствата, данъка за прехвърляне на имот, както и туристическият данък и частично намаляване на данък МПС предлага общинската администрация, заяви кметът на Пловдив Здравко Димитров и аргументира завишаването с европейска директива и подновения договор на Общината с почистващата КМД.
Договорът на община Пловдив с комуналната КМД изтича на 29 ноември, но предишното общинско ръководство е преподписало контракта още през май и завишава разходите за чистота в града с 25%, обясни зам.-кметът на Пловдив Илия Кирчев.
Това е едната причина за увеличаване на такса "смет", а другата е европейска директива, която предвижда увеличение на отчисенията за тон отпадък от 45 на около 90 лева. "Т.е. увеличение на данъка за отпадъците се очаква в цялата страна", допълни кметът Здравко Димитров.
Конретното предложение е данъкът за прехвърляне на имот да се качи на 3% от досегашните 2,5% от стойността. Таксата за битов отпадък се предлага да скочи от 1,5 промила на 1,8 на хиляда.
На практика това означава, че за месец на домакинство ще завиши разхода за такса "смет" с 1,20 лв. или около 14 лева на година.
В същото време данъкът на автомобилите евро 5, 6 и нагоре пада с около 10 на сто. За автомобилите с евро 2, 3 или 4 данъка не се променя.
Тези предложение подлежат на разглеждане в Общинския съвет.
За да се оптимизират разходите на местната администрация, защото финансовото състояние на общината е влошено, през 2020 година няма да се вдигат заплатите, допълни зам.-кметът Кирчев.
Ще се мисли и за оптимизация в общинските предприятия. Кметът Димитров намекна за сливане на Чистота и Градини и паркове. /dnews.bg
Договорът на община Пловдив с комуналната КМД изтича на 29 ноември, но предишното общинско ръководство е преподписало контракта още през май и завишава разходите за чистота в града с 25%, обясни зам.-кметът на Пловдив Илия Кирчев.
Това е едната причина за увеличаване на такса "смет", а другата е европейска директива, която предвижда увеличение на отчисенията за тон отпадък от 45 на около 90 лева. "Т.е. увеличение на данъка за отпадъците се очаква в цялата страна", допълни кметът Здравко Димитров.
Конретното предложение е данъкът за прехвърляне на имот да се качи на 3% от досегашните 2,5% от стойността. Таксата за битов отпадък се предлага да скочи от 1,5 промила на 1,8 на хиляда.
На практика това означава, че за месец на домакинство ще завиши разхода за такса "смет" с 1,20 лв. или около 14 лева на година.
В същото време данъкът на автомобилите евро 5, 6 и нагоре пада с около 10 на сто. За автомобилите с евро 2, 3 или 4 данъка не се променя.
Тези предложение подлежат на разглеждане в Общинския съвет.
За да се оптимизират разходите на местната администрация, защото финансовото състояние на общината е влошено, през 2020 година няма да се вдигат заплатите, допълни зам.-кметът Кирчев.
Ще се мисли и за оптимизация в общинските предприятия. Кметът Димитров намекна за сливане на Чистота и Градини и паркове. /dnews.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 17:13 Буркина Фасо прекъсва дипломатическите си отношения с Франция
- 17:02 Джокович иска да стартира бизнес с Надал и Федерер
- 16:51 Нов силен трус разлюля Венецуела, докато спасители издирват още над 50 000 изчезнали
- 16:40 Прокуратурата възложи цялостна проверка на пътя, по който стана катастрофата с камион
- 16:28 Тръмп пусна паспорт със собствено изображение
- 16:17 Отново катастрофа с ТИР, ударени са и три автомобила край Невестино
- 16:06 Хванаха 1500 флакона райски газ и кокаин край клуб в Созопол
- 15:54 Идват горещини! Максималните температури ще бъдат между 31° и 36°