Военноморският музей на Варна излага ценни експонати, свързани със 100-годишнината от Ньойския догов

Варна<+> 26.11.2019 12:20

На 27 ноември се навършват 100 години от подписването на злощастния Ньойски договор. Във връзка с годишнината, Военноморският музей във Варна ще представи интересни експонати, научи Moreto.net.

Как се пази честта на българския флаг, какво е отношението на победителите към победените и етапите на разоръжаване на българския военен флот показват предметите и документите, които могат да бъдат видени до края на годината.

Участието на България в Първата световна война, въпреки постигнатите успехи и проявения героизъм на бойните полета, завършва с подписване на примирие с Антантата през септември 1918 година и година по-късно – и на мирния договор.

Българските военни кораби, включително подводници и водосамолети, са предоставени на победителите. Страната ни има право да поддържа по р. Дунав до четири торпедни и шест моторни лодки с полицейски и риболовни функции. Какво е било разрешеното за ползване оръжие може да прочетем в от един от документите, подредени във витрината.

С подписания на 27 ноември 1919 година договор, България губи още територии, плаща огромни репарации, лишена е от правото да притежава модерни военни технологии, флот и авиация, отменена е задължителната военна служба и други.

Съхраняваните във Военноморския музей предмети и документи разкриват характерни страни от тези процеси и събития. Във витрината с експоната на месец ноември може да се запознаем и с откъс от рапорт на последния командир на крайцера „Надежда” - капитант-лейтенант Борис Стателов. Той пише за трудностите при предаването на българските кораби, временно базирани в Севастопол, на съглашенските военноморски власти. Въпреки всичко, българският офицер успява да върне в родината флаговете на „Надежда“, които до днес се пазят във фондовете на Военноморския музей. /moreto.net
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822