Берлин настоява за ново начало в НАТО, след критиките на Макрон

ЕС и Свят 20.11.2019 16:43

Германският външен министър настоява за ново начало на НАТО в първата официална реакция на Берлин за предупреждението на Еманюел Макрон, че западният военен съюз е в "мозъчна смърт", съобщава "Файненшъл таймс".

Хайко Маас повтори призивите на френския президент за подбряване на политическо сътрудничество в НАТО и Европа да поеме повече отговорност за собствената си сигурност.

"През последните 70 години НАТО е застраховка живот за Европа. За да продължи това, трябва да приспособим нашия съюз към настоящите предизвикателства, пред които сме изправени, Европа трябва да поеме повече отговорност в политиката за сигурност и отбрана. И не трябва да забравяме кое прави НАТО силно през последните 70 години, отвъд Атлантическия океан - неговата непоклатима сплотеност."

Тезата на Маас, който приема по-примирителен тон от френския лидер, идва, когато външните министри от 29-те държави-членки на НАТО се събраха в Брюксел за среща, засенчена от коментарите на Макрон и продължаващото военно нахлуване на Турция в Северна Сирия.

Много съюзници по НАТО също са разтревожени от потенциала за сблъсъци на среща на върха в Лондон следващия месец с Доналд Тръмп. Американският президент остро критикува европейските страни и по-специално Германия, че не успяха да изразходват повече за въоръжените си сили.

Маас заяви, че съюзниците трябва да "развиват НАТО, както концептуално, така и политически" с "политически живи клетки", кимване към диагнозата на Макрон за "мозъчната смърт ".

Целта на плана на Маас е да спре НАТО да се фокусира твърде тясно върху отбраната и да засили политическата функция на съюза. Акцент на критиката на Макрон е липсата на консултации в НАТО относно обявеното на Тръмп за изтегляне на американски войски от Северна Сирия и последвалата военна операция на Турция в региона.

Рейнер Брюл, говорител на германското външно министерство, заяви, че Маас ще предложи създаване на комисия от експерти, ръководена от генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, да започне дискусия за "централните политически и трансатлантически въпроси" пред НАТО.

Брюл коментира, че НАТО е претърпял редица "стрес тестове" през последните месеци, които са довели до чувство на несигурност сред членовете на съюза.

"Германското правителство иска да помогне на държавите-членки да си върнат доверието към НАТО", каза той и добави, че целта е била да се засили политическата дискусия в алианса и "да се разработи обща визия за бъдещето".

София Беш, специалист по отбрана и сигурност в Центъра за европейски реформи коментира че планът на Маас изглежда сериозен и отразява както централната роля на НАТО в германската отбранителна политика, така и предпочитанията на Берлин за "реформа чрез преразглеждане".

Но тя допълва, че предложенията изглежда не са насочени към много от по-широките различи, които са заразили алианса, включително натискът върху Берлин да изпълни ангажимента да изразходва 2% от БВП за отбрана до 2024 г.

"Комисия няма да реши проблемите с доверието, с които се сблъсква НАТО, проблемите със споделянето на тежестта, липсата на споделена перспектива за заплахите и нелибералните членове в собствените си редици", обяснява тя.

"Въпросът е дали съюзниците на Германия ще бъдат доволни от всяко предложение от Берлин, което не е това, което искат най-много от Германия: да харчи 2% за отбрана." /news.bg
CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594