С петиция настояват да се създаде Национален институт за борба с рака

България 20.11.2019 13:00

Петиция настоява за разкриване на Национален или Балкански специализиран институт за имунотерапия, имунопрофилактика на рака и възстановяване на онкоболни след химиотерапия. Това съобщи на пресконференция в БТА доц. д-р Влади Манев - председател на Програмния консултативен съвет за имунопрофилактика и имунотерапия на рака към Фондация "Контрол на придобитите имунни дефицити, свързани с промените в околната среда".

Той посочи, че инициативата е започнала на 5 ноември и от тогава се движи добре, събирайки ежедневно по 50-60 подписа.

По негови думи целта на пресконференцията е петицията да се популяризира сред обществото, така че да събере достатъчно подкрепа и да се внесе в парламента, за да се осигури необходимият бюджет.

Д-р Манев подчерта, че ако проектът бъде осъществен, България може да стане водеща дестинация в на Балканите и в Европа за развитие на здравния туризъм в областта на онкологията. Той посочи, че инициативата вече е подкрепена от водещи национални онколози, както и от Националната асоциация за социална отговорност.

"За малка България да се разкрие такава специализирана структура би било чудо, но не е невъзможно. В науката няма големи народи", подчерта той.

По негови думи през последните няколко десетилетия заболеваемостта от рак у нас се е покачила 2,5- 3 пъти, като всяка година умират около 19 000 онкоболни и се разболяват нови около 38 000 души. Поради тази причина той пита защо държавата отказва да признае рака за най-тежкото социално заболяване и защо не иска да признае имунотерапията и имунопрофилактиката на това заболяване за стратегическо направление от национален приоритет.

Д-р Манев бе категоричен, че с частни инициативи не може да се води успешна борба с рака - тази борба трябва да се води на държавно ниво. Според него проблемът в момента е повече политически и нормативен, отколкото научен.

"Борбата с рака може да се води по-успешно само ако има държавна политика. Само така ще се създадат нужните нормативни условия за развитие на медицинската наука в областта на онкологията", категоричен бе той.

По негови думи, ако бъде създаден Национален или Балкански специализиран институт, ежегодно той ще дава шанс за живот на близо 50 000 българи. Д-р Манев подчерта, че успешната реализация на проекта е възможност за разработване на икономическа ниша в тази иновативна област на медицината, каквато е онкологията. /БТА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911