Драгомир Димитров: Германският бизнес е активен и с много силно присъствие в България

България 14.11.2019 11:42

В столицата на Бавария отбелязаха тържествено 140-та годишнина на българско-германските отношения с дискусионен форум и уникална фотоизложба. На форума, иницииран от Генералното консулство на България в Мюнхен и фондация „Ханс Зайдел“, бяха дискутирани двустранните отношения между България и Германия и ролята на Бавария в тях, предаде репортер на БГНЕС.

В приветственото си слово Генералният консул на България Драгомир Димитров отбеляза, че традицията на българско-германското сътрудничество и партньорските отношения са видими от интензивния обмен на мнения на всички нива – политика, икономика, правосъдие, университетско образование, туризъм. „Тя е очевидна и от общуването на хората, на нашите граждани. Те са основата на диалога между нашата духовна и материална култура, заяви Драгомир Димитров. „Германският бизнес е активен и с много силно присъствие в България. Като инвеститори баварските фирми трябва да се чувстват още по-сигурни, когато знаят, че правителството на Бавария и фондация „Ханс Зайдел“ дадоха и дават много за сътрудничеството в приоритетни области като правосъдие и сигурност. Това е споделена баварско-българска отговорност не само за българи и германци, но и за гражданите на Европа“, подчерта генералният консул на България“. Генералният секретар на фондация „Ханс Зайдел“ Оливер Йорг приветства участниците и гостите – представители на обществено-политическите среди, българската общност и консулския корпус в Бавария. Йорг изтъкна дългосрочния ангажимент на фондация Ханс Зайдел за подкрепа на демократичните реформите в България, с фокус върху институциите на правоохранителната система. Изказа задоволство от добрите контакти на държавно ниво, за което свидетелства посещението на министър-председателя Маркус Зьодер през м. май 2019 в София. Специално внимание беше обърнато и на дейността на фондацията за укрепване на структурите на гражданското общество и развиване на преките контакти между хората от България и Германия. Сред гостите на форума бяха Петра Гутенберг, председател на правната комисия на баварския Ландаг, Тобиас Готард от партията “Свободни избиратели” и председател на Комисията по федерални и европейски въпроси и регионални отношения, д-р Кристоф Щьокле – съпредседател на баварската страна в Постоянната междуправителствена комисия „България – Бавария“, д-р Доротея Зомер – зам. директор на Баварската държавна библиотека, генералните консули на Унгария, Австрия, Холандия, Албания, Гърция, Турция, генералният секретар на Консулския корпус д-р Фридеман Грайнер.

В дискусионния форум, чийто модератор беше ръководителят на много двустранни проекти в областта на правосъдието и вътрешните работи д-р Хелмут Палдер, участваха представители на политиката, бизнеса и културата на Бавария, както и от българската общност в Мюнхен. Доц. Владимир Златарски от БАН запозна аудиторията с българо-германските отношения през 80-те години на XIX век, а главният управител на Германо-Българска индустриално-търговска камара д-р Митков Василев представи българо-немските икономически отношения. Симеон Василев говори за двустранните отношения през погледа на медиите.

Голям интерес предизвика фотоизложбата по случай форума, която представя най-важните моменти от историята на българо-германските дипломатически отношения от 1879 г. до сега. Изложбата е организирана от Югоизточноевропейският-български културен институт в град Елванген със съдействието на Държавната агенция „Архиви“, фондация „Ханс Зайдел“, Баварската държавна библиотека, Историческият музей в Берлин и Градският архив в Кобург. Тя съдържа копия на непубликувани архивни документи, фотографии и публикации в пресата, отразяващи българско-германските дипломатически отношения от тяхното установяване до наши дни. Изложбата е резултат на авторско проучване, извършено от Емил Иванов, сътрудник в Югоизточноевропейския-български културен институт.

За заслуги в сферата на двустранния диалог, социалната интеграция и утвърждаване на положителния образ на България в южно германските провинции Бавария и Баден-Вюртемберг фондация „Ханс Зайдел“ бе наградена с почетен юбилеен медал „140 години българска дипломатическа служба“. Проф. д-р Урсула Менле – председател на фондация „Ханс Зайдел“, и Карл Хилзенбек, дългогодишен кмет на гр. Елванген, бяха удостоени със Златна лаврова клонка – отличие на Министерството на външните работи. Почетната грамота на министъра на външните работи получиха Димитрина Ланг – председател на Съвета по миграция в гр. Мюнхен и Пламен Петков – основател и ръководител на български фолклорни групи и ансамбли в Бавария. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911