Доклад на Европейската сметна палата: Държавите в ЕС не проверяват всички пътници на външните границ

ЕС и Свят 11.11.2019 14:52

Държавите в ЕС не проверяват всички пътници, преминаващи през външните граници, в съответните информационни системи за засичане на престъпници и нарушители. Това показват данните от доклад на Европейската сметна палата (ЕСП), представен днес.

Над половината от граничните служители, отговорили на въпроси на представители на Сметната палата, са съобщили, че са позволявали преминаването на хора през границите, без за тях да бъде направена справка в информационните системи. Отчита се несъответствие между броя на издадените шенгенски визи и броя на визите, проверени в системата. Това може да показва, че визите не се проверяват постоянно на всички контролно-пропускателни пунктове, пише в доклада.

Невинаги граничните служители получават навременни и пълни данни от системите. Когато проверяват дадено име, те може да получат стотици резултати (основно неверни положителни резултати), които трябва да проверяват ръчно, се пояснява в съобщението на палатата. Това не само намалява ефикасността на граничните проверки, а увеличава опасността от пропускане на истинските съвпадения (издирвани - бел. кор.), се уточнява в съобщението.

Големите закъснения при внедряването на технологични решения за наблюдение и за запис на регистрационни данни за пътниците са попречили на граничните власти да споделят важна информация. Забавянията са се отразили също на обмена на информация за положението по границите и за пръстови отпечатъци.

Ненавременното изпращане на информация за пръстовите отпечатъци може да доведе до неправилно определяне на държавата, отговорна за обработването на заявленията за убежище, се посочва в доклада. Държавите в ЕС твърде бавно поправят слабостите, установени при оценките на системите, отчита палатата.

Проверката на ЕСП е оценила работата на граничарите във Финландия, Франция, Италия, Люксембург и Полша. Уточнява се, че информационните системи съдържат данни за проверка на хора и вещи, визи и заявления за предоставяне на убежище, сравняване на пръстови отпечатъци и данни за пътници.

Граничните власти в държавите от ЕС трябва да въвеждат навреме пълни данни в информационните системи за наблюдение на външните граници на Шенгенското пространство, показва основният извод от доклада. Шенгенските информационни системи засега не разполагат навреме с данни или въведените данни не са пълни. Това намалява ефикасността на някои гранични проверки, заключава палатата.

Бюджетът на ЕС е осигурил над 600 млн. евро за изграждането на информационните системи за подпомагане на работата на европейските граничари. Системите са добре разработени и улесняват граничните проверки, а посетените държави спазват законовите изисквания. Някои държави прилагат по-ефикасни гранични проверки от други, а информацията може да се използва по-постоянно от всички страни, пише в оценката.

Палатата препоръчва Европейската комисия да насърчава допълнително обучение по информационните системи, да подобри изискванията за качеството на въвежданите данни, да оцени несъответствията при проверките на визите, да ускори въвеждането на данните и да съкрати времето за отстраняване на установените слабости. Въпреки че всяка от държавите от Шенгенското пространство отговаря за защитата на собствените си граници, за да бъде сътрудничеството между страните ефективно, необходими са определено уеднаквяване на граничните проверки, както и обща визова политика, пояснява палатата.

През 2018 г. са били издадени над 14 млн. шенгенски визи за краткосрочно пребиваване. От октомври 2015 г. до септември 2017 г. Франция, Германия, Италия, Испания и Гърция - държавите, издали най-голям брой визи - са предоставили близо 18 милиона визи, но са извършили по-малко от 14 милиона проверки в Шенгенската информационна система. Шенгенските държави използват над 200 различни вида национални визи, позволяващи пътуване в Шенгенското пространство и тези видове визи са извън общата информационна система, следователно не се споделят с други държави, допълва палатата.

По данни на Евростат броят на гражданите от чужди държави, на които е отказано влизане на външните граници на ЕС, е бил 440 000 през 2017 година. От 2013 г. до 2017 г. броят на откритите с помощта на информационната система издирвани хора и вещи въз основа на подадени в други държави сигнали почти се е утроил - от 87 000 на 243 000 случая. Месечните доклади показват около три милиона предупреждения за възможни нередности за качеството на данните, от около общо 82 милиона записа в системата.

ЕС разполага с пет информационни системи за подпомагане на граничните проверки - Шенгенска информационна система, Визова информационна система, Европейска система за сравняване на отпечатъци на хора, търсещи убежище, Европейска система за наблюдение на границите и система за резервационните данни на пътниците. Държавите в ЕС са използвали много ограничено европейското финансиране за подобряване на информационните системи за гранични проверки, се посочва в доклада. /БТА
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147