Варненци ще могат да наблюдават днес преминаването на Меркурий пред Слънцето

Варна<+> 11.11.2019 10:58

При ясно време любителите на астрономически явления във Варна, ще могат да наблюдават рядко случващо се явление - преминаването на Меркурий пред Слънцето, наричано още пасаж или транзит. При ясно небе то ще може да бъде видяно днес, 11 ноември от 14:35 ч. до залеза в 16:49 ч., научи Moreto.net.

Явлението е подобно на слънчево затъмнение, но се предизвиква от Меркурий или Венера, а не от Луната. Когато планетите се окажат между Земята и Слънцето, те закриват миниатюрна част от слънчевия диск. Преминаващата планетата изглежда като малка черна точка, преместваща се по Слънцето. Много по-често се случват пасажите на Меркурий. За един век се наблюдават средно 13 пасажа.

За безопасното и достатъчно комфортно наблюдение е нужен бинокъл или зрителна тръба с увеличение поне 15 пъти, както и любителски телескоп. Всички инструменти обаче трябва да са защитени със слънчеви филтри, намаляващи интензитета на слънчевата светлина до безопасни за човешките очи стойности. Не поглеждайте към Слънцето през прибор с незащитени обективи или окуляри, тъй като това е крайно опасно за зрението.

Явлението няма да може да се види само с опушени или с тъмни стъкла от електроженни маски - традиционно използвани при наблюдения на слънчеви затъмнения. Малкият видим диаметър на Меркурий от само 10? не позволява той да бъде забелязан без увеличителен прибор, дори на фона на слънчевия диск.

За да се наблюдава това рядко явление трябва да бъдат изпълнени едновременно две условия. Първото е Меркурий да бъде в т.нар. долно съединение, тоест да се намира в най-близката до Земята точка от своята орбита. Второто условие е, че в същия момент Меркурий трябва да бъде във възходящия или в низходящия възел на своята орбита, т.е. да преминава през еклиптичната равнина (равнината на земната орбита).

Ако всичко бъде изпълнено, Слънцето, Меркурий и Земята се оказват подредени по права линия, която всъщност е продължение на линията, съединяваща възлите на орбитата на Меркурий. Само тогава можем да видим малкия тъмен силует на планетата на фона на яркия слънчев диск.

Двете условия се оказват едновременно осъществени в определени години около датите 9 май или 11 ноември. Когато наблюдаваме пасаж около 11 ноември - като предстоящия, Меркурий се намира във възходящия възел на орбитата си, т.е. пресича еклиптиката, издигайки се северно от нея, с ъглов диаметър около 10?. Такива ноемврийски пасажи се случват през периоди от 7, 13 или 33 години.

При пасажите около 9 май, какъвто бе този през 2016 г., Меркурий се намира в низходящия възел на орбитата си и прекосява еклиптиката, слизайки южно от нея. Тези явления се случват по-рядко - на всеки 13 или 33 години.

При наслагването във времето на тези две серии от майски и ноемврийски транзити понякога се получават доста по-къси интервали време между два последователни пасажа. Например скоро след майски транзит можем да наблюдаваме и ноемврийски. Такъв е случая с предстоящия на 11 ноември, който се случва само 3.5 години след този на 9 май 2016 г.

Следващото преминаване на Меркурий пред Слънцето ще бъде след 13 години - на 13 ноември 2032 г. преди обяд.

Ъглов диаметър на Меркурий по време на явлението: 00? 10?.

Ъглов диаметър на Слънцето: 32? 18.6?.

Продължителност на цялото явление: 5 часа, 28 минути и 47 секунди. /moreto.net
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233