Илон Мъск, Starlink, SpaceX и каква е армията между интернет сателитите и армията на САЩ
Любопитно 08.11.2019 16:50
Планът на Илон Мъск да изпрати десетки хиляди интернет сателитите в ниска орбита е повече от впечатляващ, дори и благороден - в известна степен.
Поне така приемаме обещанието на милиардера да предостави бърз интернет във всички откъснати райони на света, където хората едвам оцеляват без Facebook и Instagram.
Засега очакванията са, че този бизнес модел ще е от полза не само за хората без достъп до мрежата, но ще донесе и баснословни приходи за компанията. А дали пък няма и трети печеливш в цялата схема...
По време на конференция наскоро президентът и главен оперативен директор на SpaceX - Гуин Шотуел, разкри, че трети печеливш действително има, и това е армията на САЩ.
Шотуел разказа, че вече дори са проведени няколко теста за свързване на летателни машини на армията със Starlink сателитите на Мъск. И опитите са били успешни. Няколко изтребителя са били оборудвани със специални модеми, улавящи сигнала от космоса, а скоростта на връзката от кабините им е била около 600Mbps.
Оказва се също, че американската армия е сключила договор за разработването на подобни системи със SpaceX, който е донесъл на компанията на Мъск нелошата сума от 29 милиона долара.
В момента се работи по оборудването на няколко бойни кораби и танкери с въпросните модеми, но партньорството между армията и SpaceX тепърва ще расте.
От Тeslarati разкриват, че ракетите, с които ще бъдат изпратени следващите групи Starlink сателити, са обект на сериозен интерес от страна на армията. Най-вероятно те ще бъдат ползвани и за изстрелването на военна техника в орбита. /lifestyle.bg
Поне така приемаме обещанието на милиардера да предостави бърз интернет във всички откъснати райони на света, където хората едвам оцеляват без Facebook и Instagram.
Засега очакванията са, че този бизнес модел ще е от полза не само за хората без достъп до мрежата, но ще донесе и баснословни приходи за компанията. А дали пък няма и трети печеливш в цялата схема...
По време на конференция наскоро президентът и главен оперативен директор на SpaceX - Гуин Шотуел, разкри, че трети печеливш действително има, и това е армията на САЩ.
Шотуел разказа, че вече дори са проведени няколко теста за свързване на летателни машини на армията със Starlink сателитите на Мъск. И опитите са били успешни. Няколко изтребителя са били оборудвани със специални модеми, улавящи сигнала от космоса, а скоростта на връзката от кабините им е била около 600Mbps.
Оказва се също, че американската армия е сключила договор за разработването на подобни системи със SpaceX, който е донесъл на компанията на Мъск нелошата сума от 29 милиона долара.
В момента се работи по оборудването на няколко бойни кораби и танкери с въпросните модеми, но партньорството между армията и SpaceX тепърва ще расте.
От Тeslarati разкриват, че ракетите, с които ще бъдат изпратени следващите групи Starlink сателити, са обект на сериозен интерес от страна на армията. Най-вероятно те ще бъдат ползвани и за изстрелването на военна техника в орбита. /lifestyle.bg
CHF
|
1 | 2.10463 |
GBP
|
1 | 2.24498 |
RON
|
10 | 3.83729 |
TRY
|
100 | 3.87564 |
USD
|
1 | 1.66355 |
Последни новини
- 10:28 Експерти към управляващите: Скъсайте този бюджет! Пишете нов
- 10:20 Започна разследване срещу Урсула фон дер Лайен заради таен чат със Зеленски
- 10:12 The Pundit: Вашингтон лансира Николай Младенов като кандидат за генерален секретар на ООН
- 10:05 Цената на петрола продължава да пада
- 09:57 Бившият директор на кадастъра във Варна: Исканията за нанасяне на сградите са внесени през 2023 г.
- 09:49 Депутатите обсъждат на второ четене Закона за съдебната власт
- 09:41 Шефът на НСО на изслушване в Комисията за контрол над службите за сигурност
- 09:33 Людмила Петкова: Бюджет 2026 цели плавна стабилизация, за да продължи растежът на икономиката