София на сигурен балотаж, без националисти и популисти в големите градове

Избрано 27.10.2019 20:43

ГЕРБ остават водеща политическа сила след провелите се днес местни избори. „БСП за България“ подобряват резултатите си от предходните местни избори през 2015 г. и ще имат балотаж в няколко областни града, предаде репортер на БГНЕС.

Големите губещи от днешния вот са националистическите сили и популистите, които не успяха да се преборят за гласовете на българина в нито един град.

Голямата изненада поднесе независимият кандидат Борис Бонев в София, който проведе активна кампания в социалните мрежи и сред жителите на столицата, което го нареди сред първите четирима класирали се.

София и Пловдив на балотаж

Около 10% е разликата между двамата основни кандидати за кмет на столицата. Кандидатът на ГЕРБ/СДС и досегашен градоначалник Йорданка Фандъкова получава 32,8% от гласовете на столичани. Издигнатата от инициативен комитет и подкрепена от БСП Мая Манолова събира 23,1% от вота на софиянци. За кандидата на “Демократична България” Борислав Игнатов са гласували 13.6%. Четвърти в подредбата е независимият кандидат Борис Бонев с 13.1%. Общинският съвет на София изглежда така: 30,4% за ГЕРБ, ДБ – 15,5%, БСП – 14,5%, според данните на “Тренд”.

По данни на агенция “Галъп” досегашният кмет на столицата Йорданка Фандъкова води с 34,7%, след нея се нарежда издигнатата от инициативен комитет и подкрепена от БСП Мая Манолова с 24,6%. На трето място е кандидатът на “Демократична България” Борислав Игнатов с 14,9%. Четвърти е кандидатът на “Спаси София” Борис Бонев с 13,4%, следван от Ангел Джамбазки от ВМРО с 4,1% и Волен Сидеров от “Атака” с 1,6%.

По данни на екзитпола на “Алфа Рисърч”, досегашният кмет на столицата Йорданка Фандъкова води на първи тур с 35,4%. На второ място е издигнатата от инициативен комитет и подкрепена от БСП Мая Манолова, която печели 26,2% от подкрепата на избирателите. На трето място е кандидатът на “Демократична България” Борислав Игнатов с 15.8%.

За втория по големина град кандидатът на ГЕРБ за кмет Здравко Димитров води с 14% пред опонента си Дани Каназирева, „Съюз за Пловдив”.

Морската столица Варна най-вероятно има кмет още на първи тур. Това е досегашният градоначалник Иван Портних от ГЕРБ, който към 18 часа получава 49,5% от вота на варненци.

Другите големи градове с вероятен кмет още на първия тур са Велико Търново и Бургас. Настоящият градоначалник на старата столица Даниел Панов печели още един мандат, а в Бургас Димитър Николов продължава да управлява морския град. И двамата са от ГЕРБ.

Кандидатът на ГЕРБ в Стара Загора и досегашен кмет Живко Тодоров също печели нов мандат още на първия тур. В Кърджали на първи тур Хасан Азис от ДПС получава 49,9%.

Балотаж се очертава в София, Пловдив, Плевен и Благоевград.

Провалът на националистите

Големият губещ на тези избори са националистите. Въпреки скъпата и масирана кампания, която направиха Ангел Джамбазки и Славчо Атанасов в София и Пловдив, кандидатите на ВМРО не само, че не успяха да отидат на балотаж, но и не се наредиха сред първите трима. Джамбазки е пети в столицата, задминат от независимия и проевропейски кандидат Борис Бонев, което ясно показва, че софиянци отхвърлят езика на омразата и агресивността.

Жълт картон получи и бившият коалиционен партньор на ВМРО лидерът на „Атака“ Волен Сидеров, подкрепата за който се движи около 1%.

Възходът на младите

Истинската изненада поднесе Борис Бонев в София. Независимият кандидат, станал известен с помощта на неправителствената организация „Спаси София“, която през последните две години осветли различни инфраструктурни, градоустройствени и екологични проблеми на столицата, спечели сърцата на младите и активни граждани.

Десницата в София отново излезе разединена на тези местни избори, което й попречи да стигне до балотажа, въпреки че имаше шанс за това. За това говорят и гласовете, които получиха по отделно Борис Бонев и кандидатът на „Демократична България“ арх. Борислав Игнатов. Ако двамата се бяха обединили, вероятността те да се изправят на балотажа срещу Йорданка Фандъкова беше огромна.

Избирателна активност и нарушения

Прогнозите и очакванията сочеха, че на тези избори ще има висока избирателна активност. За висока избирателна активност призоваха и президентът Румен Радев, и премиерът Бойко Борисов.

По данни на ЦИК към 18.30 часа са гласували 2 709 340 гласоподаватели, което прави 42,85%. Най-ниска е избирателната активност във Варна – 30.60%. Най-висока е активността в Трекляно, Кюстендил – 82.47%.

В София са гласували 32,78%.

За останалите големи градове към 17.30 часа избирателната активност е: в Бургас – 34.27%; Видин – 34.44%; Велико Търново – 39.44%; Кърджали – 42.72%; Пловдив – 33.50%.

В Русе са гласували 33,22%, а в цялата област активността е около 38,5%. В Стара Загора са излезли да гласуват 51 091 души или 36,69% от имащите право на глас. В община Благоевград тя е 47%.

220 са жалбите и сигнали, постъпили в Централна избирателна комисия днес за цялата страна. От тях 109 са за нарушение в организацията на изборния процес, 42 са за нарушения в избирателните права, 55 са за предизборна агитация в дена на изборите и 4 за купуване на гласове.
CHF CHF 1 1.9984
GBP GBP 1 2.28811
RON RON 10 3.93061
TRY TRY 100 5.63567
USD USD 1 1.82481