Военният министър на САЩ разкритикува остро турското нахлуване в Сирия

ЕС и Свят 24.10.2019 16:19

Американският министър на отбраната Марк Еспър отправи остри критики към Турция заради военното й нахлуване в Сирия и офанзивата й срещу сирийските кюрдски сили, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

В реч пред Германския фонд "Маршал", Еспър каза, че "неоправданото" турско нахлуване в Сирия поставя под заплаха успехите, постигнати там през последните години от предвожданата от САЩ коалиция и от съюзените с нея сирийски кюрдски сили в битката срещу групировката "Ислямска държава".

Турция, каза той, "върви в погрешната посока" и се сближава с Русия. "Турция ни постави всички нас в ужасна ситуация", подчерта Еспър и добави, че Анкара трябва отново да стане "отговорен съюзник", какъвто е била в миналото.

Очаква се Еспър да се срещне с турския военен министър Хулуси Акар на срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО в Брюксел по-късно днес. При предишни разговори шефът на Пентагона и други американски лидери не успяха да убедят Турция да не нахлува в Сирия и да атакува сирийските кюрдски бойци, които Анкара смята за терористи.

Визитата на Еспър в Брюксел за натовската среща и речта му там са последен етап от 6-дневната му обиколка, включваща първото му посещение като министър в двете главни военни зони, където са разположени американски войници - Ирак и Афганистан. Той прекара няколко дни и в Саудитска Арабия.

В днешната си реч той също така призова съюзниците на САЩ да се присъединят към усилията да се помогне на Саудитска Арабия да защитава себе си и целия район на Залива срещу иранските заплахи.

Той повтори също познатите предупреждения за нарастващите заплахи от Китай и Русия. Еспър каза, че Китай се опитва да преформатира света в своя полза и че използва мощта си за натиск върху икономиките и политическите решения на други страни. Другите страни, посочи той, трябва "широко да си отварят очите", изграждайки отношенията си с Китай, и да са нащрек относно милитаризацията на Южнокитайско море от Пекин и продължаващите китайски кражби на интелектуална собственост.
CHF CHF 1 1.99127
GBP GBP 1 2.27819
RON RON 10 3.93092
TRY TRY 100 5.58967
USD USD 1 1.79995