"Адевърул": Европейската комисия ни каза "Румъния върви назад!"

ЕС и Свят 23.10.2019 16:00

В последните два доклада на Комисията Юнкер за напредъка, постигнат от Румъния и България в рамките на Механизма за сътрудничество и проверка (МСВ), Европейската комисия посочва, че съседите на юг от Дунав се класират за излизане от рамката на МСВ.

"Усилията на България, постигнати след присъединяването, са достатъчни, за да спазят задълженията, поети при присъединяването", отбелязва Европейската комисия.

Наред с това Комисията посочва в прессъобщение, че прилагането на съдебните реформи и напредъкът в борбата с корупцията и организираната престъпност ще трябва да се наблюдават във вътрешен план в България от постмониторингов съвет, който ще бъде съпредседателстван от вицепремиер, отговарящ за съдебната реформа, и представител на Висшия съдебен съвет, пише в. "Адевърул", цитиран от БТА.

В случая на Румъния докладът по МСВ изтъква, че от ноември 2018 г. Румъния не е положила никакво усилие да приложи поне една от допълнителните препоръки на Европейската комисия. Изпълнителният орган в Брюксел обръща внимание на факта, че Румъния дори е направила крачки назад от последния доклад по МСВ, публикуван през ноември 2018 г. "Съжаляваме, че Румъния не се ангажира да изпълни отправените препоръки, подкрепени единодушно от Съвета и в пълно съответствие с резолюцията на Европейския парламент".

Какво гласи накратко докладът за Румъния:

"Европейската комисия изрази безброй пъти загриженост от нарушаването на (принципите на) правовата държава в Румъния и по отношение на борбата с корупцията. Всеки път Комисията потвърждаваше, че Румъния прави отстъпление от усилията, които положи през последните години, а това развитие предизвиква загриженост". Допълнителните препоръки трябва да бъдат изпълнени, за да се върне процесът на реформи на прав път, а заключенията от доклада по МСВ от 2017 г. трябва да бъдат приложени. Развитието на ситуацията от началото на 2019 г. е източник на загриженост за Комисията, която е информирала през май 2019 г. властите в Румъния, че ако не бъдат регистрирани подобрения или бъдат предприети нови стъпки в нежелана посока, Европейската комисия ще предприеме мерки въз основа на рамката за защита на правовата държава, извън параметрите на МСВ. Комисията ще следи дали ангажиментът, който румънското правителство пое през лятото на 2019 г., ще бъде отразен в законодателството с оглед на изпълнение на препоръките от доклада.

Какви са следващите стъпки за Румъния?

Докладът по МСВ от 2017 г. открои 12 специфични препоръки за Румъния. От онзи момент Европейската комисия е направила два анализа на напредъка в усилията по прилагане на тези препоръки.

През ноември 2018 г. Комисията констатира известен напредък по някои препоръки, но моментът за реформи бе пропуснат. "Предупредихме за риска от повторна поява на проблеми, които докладът по МСВ от януари 2017 г. смяташе за разрешени. Тези опасения бяха описани от Съвета", се посочва в прессъобщението на Комисията.

Докладът по МСВ стига до заключението, че ключовите институции в Румъния трябва да покажат силен колективен ангажимент към независима съдебна система и за борба с корупцията, както и да обезпечат системата на разделение на властите. "Това нещо означава, че препоръките от ноември 2018 г. трябва да бъдат приложени, за да може процесът на реформи да поеме отново в посоката, дадена от доклада по МСВ от януари 2017 г.", заключава Комисията. /БТА
CHF CHF 1 2.00413
GBP GBP 1 2.2865
RON RON 10 3.93029
TRY TRY 100 5.64706
USD USD 1 1.82822