Преглед на печата

Варна<+> 20.10.2019 08:40

Ключовите теми за бъдещето на Европа като Брекзит и разширяването на ЕС са основните тематични акценти в неделните вестници.

"Британският премиер Борис Джонсън изпраща онова писмо до Брюксел, което никога не е искал да напише. Обвързан със закон, приет от опозиционни членове на Парламента, той официално поиска от Европейския съюз да забави Brexit до 31 януари, предава Bloomberg, позовавайки се на запознати източници. В същото време той обещава да продължи с плановете си за напускане на ЕС на 31 октомври. Джонсън вече е разговарял с председателя на Европейския съвет Доналд... Туск ще започне да се консултира с лидерите на ЕС как да реагират, което може да отнеме няколко дни. Необходимо е единодушно гласуване за предоставяне на удължаване. Малко по-късно самият Туск потвърди, че е получил писмото. След поражението в британския парламент Джонсън така и не получи шанса да види дали депутатите ще подкрепят сделката му. Сега той планира да прокара законодателството след по-малко от две седмици. Законопроектът за оттеглянето от ЕС може да бъде вкаран в парламента след вторник, след като Джонсън направи пореден опит в понеделник да накара парламента да се откаже от гласуваното в събота. Ако успее, той ще може да спази крайния срок и след това да призове за свикване на парламентарни избори. Ако пък не успее, рискува да потопи страната в политическа криза, която може да доведе до забавяне на Brexit или до нов референдум за членството в ЕС. Въз основа на това как гласуваха депутатите и на техните коментари по време на дебата, Джонсън все още може да има шанс. И той може би се свежда до само един глас, коментира Bloomberg." - в. "Стандарт".

"Британският парламент и премиер влязоха за пореден път в сблъсък, който поставя Брекзит под въпрос. Депутатите в Уестминстър гласуваха на извънредно заседание днес да задължат премиера Борис Джонсън да поиска отлагане до 31 януари. Те обаче не гласуваха по самата сделка, която той успя да уговори след инфарктни преговори с ЕС-27 по-рано тази седмица. Причината - парламентът няма никакво доверие на правителството. Депутатите искат първо да гарантират, че няма да има Брекзит без сделка на 31 октомври, и едва след това да обсъждат самото споразумение. За него също е спорно, че ще събере достатъчно голяма подкрепа, а не я ли събере и няма ли отлагане, следва хаотичен "развод" след по-малко от две седмици... Решение дали ще има удължаване се взема от Европейския съвет - лидерите на 27-те държави в ЕС... Говорителка на Еврокомисията каза, че очаква британското правителство да информира институцията какви ще бъдат следващите му действия. "Никой няма интерес от поредно отлагане", коментира пред "Ройтерс" френски дипломатически източник. "Франция ще се консултира с европейските си партньори и на този етап не може да вземе решение." Може ли все пак да има Брекзит със сделка на 31 октомври? На теория - да, ако в понеделник парламентът одобри споразумението, за което Джонсън и ЕС-27 преговаряха тази седмица. (Повече за него четете тук.) След това то трябва да бъде ратифицирано и от Европейския парламент, който има сесия от 21 до 24 октомври. Няма време - това е основният проблем пред всякакви ходове отсега нататък. За да бъде дадена отсрочка, е нужно съгласието на 27 държави, които очакват някакво категорично решение от Великобритания вече три години и половина. След утрешната среща на посланиците, ако те постигнат съгласие, трябва да се организира извънреден Европейски съвет с всички 27 лидери - и това да се случи преди 31 октомври." - в. "Дневник".

"Според бившия външен министър Соломон Паси, криза на лидерството е в основата на невъзможността на Лондон да договори и приеме сделка за напускане на Европейския съюз до момента. Паси коментира още, че България няма интерес от това да не бъдат започнати преговори за членство със Северна Македония и Албания. Той определи ситуацията след офанзивата на Турция в Северна Сирия като сериозна, съобщава БНТ. "Нека ние да си оправим нашите, а другите - техните. Не може да се сравнява, понеже другите са лоши и ние да толерираме лошите у нас", така Паси коментира расисткия скандал около мача България - Англия. Бившият външен министър каза, че започването на преговорите за членство на Северна Македония и Албания се отлага за трети път. "Към кого тласкаме Северна Македония и Албания? Тласкаме ги в ръцете на Русия ли, на Турция ли, на Иран?", попита той. Паси допълни, че се полагат сериозни усилия Сърбия да остане в орбитата на руското влияние. "Ние нямаме интерес от това Северна Македония, Албания, Босна, Косово да вървят назад", каза още той. Паси прогнозира, че един ден Албания и Северна Македония ще станат членове на Европейския съюз, но въпросът е с каква скорост това ще случи. "Механизмът на преговорите е механизъм да се влияе върху една държава. Ние много повече можем да влияем върху Северна Македония в момента, в който започнат преговорите", допълни той. Соломон Паси смята, че проблемът с Брекзит и невъзможността до момента да бъде уговорено излизането на Великобритания от Европейския съюз с липсата на лидери. "Великобритания никога не е имала такова отсъствие на лидери - както в консервативния, така и в лейбърския лагер." - каза той. По темата с Брекзит той каза, че грамотните хора не са отишли да гласуват и това описа като "трагедията на демокрацията". "В Англия се прави една втора граница. Граница между острова на Великобритания и острова на Ирландия. Все едно да сложим една нова граница някъде около Пазарджик и там да се проверяват стоките, да се слагат нови правилници. Англия започна да се разпокъсва и ние не знаем дали някой ден Шотландия няма да излезе, дали Англия няма да загуби Гибралтар.", коментира Паси. Положението с Турция Паси определи като "сериозно". "Когато Америка поема лидерската роля, казват "ние не искаме Америка да е световният полицай. Когато Америка се оттегля от лидерската роля, световното обществено мнение казва "Къде е този полицай да дойде да свърши работата?". Споразумението между вицепрезидента Пенс и Ердоган не е нищо специално, то е просто отлагане на едни действия, които така или иначе турската страна ще предприеме.", поясни той. Паси прогнозира, че в дългосрочен план Турция ще запази контрола над североизточната част на Сирия, която ще представлява буферна зона между Турция и Сирия." - в. "24 часа".

Вестниците съобщават също, че премиерът на Северна Македония Зоран Заев иска бързи предсрочни заради отлагането на преговорите за членство на страната в ЕС, след като френският президент Еманюел Макрон не се съгласи да бъде определена дата за започването им.

"Македонският премиер Зоран Заев иска бързо провеждане на предсрочни парламентарни избори. Това съобщи самият той по време на извънредно обръщение към нацията, предава БГНЕС. Решението на Заев идва часове след блокирането от страна на Франция на започването на предприсъединителни преговори за членството на страната в ЕС. Зоран Заев иска изборите да бъдат проведени в най-кратки срокове. Той няма намерение да подава оставка. Премиерът на РС Македония Зоран Заев ще представи тази си позиция по време на лидерската среща при президента Стево Пендаровски. "Ние изпълнихме всичко, а ЕС не спази обещанието си. Те направиха историческа грешка. Всичко, което можехме, направихме. Безспорен факт е, че ние сме жертва на европейска грешка. Аз съм разочарован и гневен", подчерта премиерът Заев. "Поемам върху себе си разочарованието на гражданите. Европейският сън на македонския народ няма да бъде унищожен. Отговорно заставам пред Вас и поради тази причина искам да чуя Вашата позиция по отношение на провеждането на бързи предсрочни избори в най-скоро време. Вие ще решите по кой път ще вървим", каза още Заев и добави: "Сериозността на днешния ден изисква сериозно решение"..." - в. "Труд".

"Предсрочни избори поиска премиерът на Северна Македония Зоран Заев и призова за бързото им провеждане. Зоран Заев няма намерение да подава оставка... Той призова да се продължи по европейския път, защото друго би водило към национализъм, изолация, бедност и изграждането на паметници от стиропор. "Готов съм за нов мандат за изграждането на европейска държава", подчерта Зоран Заев и обеща да изгражда добросъседски отношения. "Не са ни нужни разправии със съседите", добави той. Зоран Заев е министър-председател на страната от 1-ви юни 2017 година. Той подписа Договора за приятелство с България на 1-ви август същата година, а миналата година през месец юни чрез Преспанския договор сложи край на дългогодишния спор за името на страната между властите в Скопие и Атина и така отвори пътя за евроатлантическата интеграция на страната." - в. "Стандарт".

Българското присъствие в европейските процеси също е сред актуалните теми.

"Следващият доклад за България ще бъде разгледан в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) през юни 2020 г., а вицепрезидентът Илияна Йотова и генералният секретар на ПАСЕ Войчех Савицки изразиха надежда, че този доклад ще бъде последен. "Много внимателно трябва да се прецизират критериите, за да бъдат адекватни на ситуацията в страната", е заявила Илияна Йотова пред представители на ПАСЕ на поредица от срещи в Страсбург. В последните години в голяма степен наблюдението на Съвета на Европа преповтаря действащия вече 12 години мониторинг на Европейската комисия. Основна тема на срещата с генералния секретар на ПАСЕ е бил постмониторинговият диалог, под който продължава да е поставена България вече 19 години. Вицепрезидентът Йотова изрази своето несъгласие с практиката във всеки следващ доклад да се прибавят нови забележки и нови изисквания към България. Така процесът се превръща в механизъм без край. Вицепрезидентът Илияна Йотова разговаря в Страсбург с генералния секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич и с генералния секретар на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Войчех Савицки, съобщиха от пресслужбата на президентството. Тази година Съветът на Европа, в който членуват 47 държави, отбелязва своята 70-годишнина. По време на разговор генералният секретар на Съвета на Европа Мария Пейчинович Бурич е представила пред вицепрезидента визията си за развитие на организацията. Те са се обединили около мнението, че е необходимо по-голямо единство между членовете на Съвета на Европа и текстовете, по които тя работи, са морално остарели. Трябва да бъдат изработени механизми, които изпреварват кризите и предлагат адекватни решения, за да следва Съветът на Европа своята мисия - да защитава правата на човека, демокрацията и правовата държава. За постигане на по-голямо единство и координирани действия между страните членки вицепрезидентът Йотова предложи провеждането на Четвърта среща на върха на държавните и правителствените ръководители, каквато не е имало от 14 години. Такава среща беше предложена от българската парламентарна делегация в ПАСЕ и намери много широка подкрепа..." - в. "Дневник".

"Депутати от Европейския парламент ще посетят България, за да се запознаят с екологичните проблеми на Нова Загора и селата Труд и Царевец в Южна България. Това обяви във Велико Търново евродепутатът Радан Кънев, цитиран от БНР. Местни инициативни комитети са изпратили петиции в Европарламента за сериозно замърсяване на въздуха от инсталации за производство на биогориво, посочи Кънев и поясни от какво са притеснени хората в Нова Загора, Труд и Царевец. "Вместо предвидената по разрешение и по закон биомаса се обработват отпадъци от животинска продукция, развалени храни и други, които предизвикват тези нежелани реакции. Беше разгледана от Комисията по петиции и с огромно мнозинство, на практика с единодушие, беше потвърдено, че е наличен сериозен проблем. Беше решено да бъде изпратена мисия за установяване на факти". Ако проблемите бъдат потвърдени, ще бъде сезирана Европейската комисия, посочи Радан Кънев. "Ще започне наказателна процедура срещу България, т.е. нашите институции ще бъдат принудени да работят или ще трябва да се плаща глоба", предупреди той." - в. "Сега".
CHF CHF 1 2.03457
GBP GBP 1 2.28993
RON RON 10 3.9344
TRY TRY 100 5.57348
USD USD 1 1.79566